đč Slot: Vi kommer till hundra procent vara ett annat lag nĂ€sta sĂ€song
Arne Slot förstÄr supportrarnas besvikelse samtidigt som han slÄr fast att laget kommer att prestera pÄ en helt annan nivÄ under kommande sÀsong. Detta hade han att sÀga efter 1-1-matchen mot Chelsea.
Liverpool fick en fantastisk start pÄ matchen mot Chelsea nÀr Ryan Gravenberch skruvade in 1-0 redan i den sjÀtte minuten. DÀrefter tappade dock laget tempo, vilket bjöd in gÀsterna i matchen. En kvittering följde och sedan var det aldrig riktigt nÀra att de rödklÀdda skulle lÀmna planen med tre poÀng.
NÀr Arne Slot höll sin presskonferens efter matchen hade han följande att sÀga:
Om att byta ut Ngumoha:
â Nej, han var inte skadad. Han hade krampkĂ€nningar innan, tre minuter innan dess sĂ„ föll han till marken. Jag pratade med honom och han sa att det var nog, sĂ„ det var dĂ€rför jag bytte ut honom.
Om publikens burop:
â Jag sa det, tror jag, i samma intervju: det Ă€r helt logiskt att folk reagerar om man byter ut en spelare som spelar bra, som har stĂ„tt för en assist och som man kanske inte förvĂ€ntar sig ska bli utbytt â vilket egentligen inte heller var min avsikt.
â Han Ă€r en bra spelare, men jag tycker inte att han Ă€r pĂ„ den nivĂ„n Ă€nnu att han kan spela pĂ„ 50 eller 60 procent och Ă€ndĂ„ göra skillnad. Men supportrarna kanske har en annan uppfattning och tror att han hade kunnat spela pĂ„ den nivĂ„n Ă€ven pĂ„ 50 eller 60 procent â eller vad procentsatsen nu Ă€r â trots att han inte lĂ€ngre var tillrĂ€ckligt pigg för att kunna spurta och göra sina aktioner. SĂ„ ja, om man inte vet det och tĂ€nker: âVarför tar han ut honom?â, dĂ„ förstĂ„r jag den reaktionen.
â Jag visste i samma stund som hans nummer visades att reaktionen skulle bli sĂ„dan. Men det Ă€r ingen anledning att lĂ„ta bli att göra bytet och behĂ„lla en spelare pĂ„ planen som sjĂ€lv sĂ€ger till mig att han inte kan fortsĂ€tta. Och efter matchen tycker jag ocksĂ„ att reaktionen Ă€r förstĂ„elig, eftersom jag inte tycker att den hĂ€r klubben ska vara nöjd med ett 1â1-resultat mot Chelsea. Vi gĂ„r alltid för seger, och om vi inte vinner sĂ„ Ă€r vi besvikna. SĂ€rskilt under en sĂ€song dĂ€r vi inte har vunnit sĂ€rskilt mycket â eller Ă„tminstone inte sĂ„ mycket som folk förvĂ€ntar sig av oss â byggs frustrationen upp, och den kom nog till uttryck efter halvtid. Men jag tycker att bĂ„de spelarna och jag sjĂ€lv kĂ€nde samma frustration som supportrarna.
Om han ville att laget skulle backa hem efter 1-0-mÄlet:
â Ja, jag sa efter att vi gjorde 1â0 och sedan fick en stor chans till 2â0 ⊠sĂ„g ni inte att jag stod och skrek vid sidlinjen?: "Backa tillbaka, backa tillbaka, försvara eget straffomrĂ„de, försvara eget straffomrĂ„de.
â Det gav inte direkt det resultat vi ville ha, eftersom vi slĂ€ppte in ett 2â1-mĂ„l tre minuter senare, Ă€ven om det var bra för oss att det dömdes bort för en knapp offside. Men efter det lyckades vi mycket bĂ€ttre med att pressa dem högt och hĂ„lla dem kvar pĂ„ deras egen planhalva. Det var inte perfekt, eftersom de fortfarande lyckades spela sig igenom oss nĂ„gra gĂ„nger, men inte alls lika mycket som i första halvlek. Det var justeringen vi gjorde i paus, och den hjĂ€lpte oss att bli det mer dominerande laget i andra halvlek, Ă€ven om vi inte lyckades göra mĂ„l. Vi var nĂ€ra tvĂ„ gĂ„nger.
â Men jag tycker inte att det Ă€r rĂ€ttvist mot mig att nĂ„gon ens kan tro att jag sĂ€ger Ă„t mina spelare att falla tillbaka, sjunka ned och inte pressa motstĂ„ndaren. DĂ„ har man antingen inte sett mitt lag spela förra sĂ€songen och stora delar av den hĂ€r sĂ€songen â eller egentligen inte alls sedan jag blev trĂ€nare. Men visst sĂ„g det ut som att vi sjönk ned, men det var aldrig avsikten. Det handlade i den hĂ€r situationen om att vi inte lyckades kontrollera mittfĂ€ltet.â
Om supportrarnas frustration börjar bli ett problem:
â Ja, eftersom frustration oftast kommer av att man förlorar fler matcher Ă€n man vill, och det Ă€r förstĂ„s aldrig bra. Det Ă€r alltid ett problem. SĂ„ nej, det Ă€r inte optimalt, men jag tycker att jag kĂ€nde stödet till spelarna under hela matchen. Visst fanns det stunder dĂ„ supportrarna visade att de ville se nĂ„got annat, men de var inte ensamma om det. Jag Ă€r hundra procent sĂ€ker pĂ„ att spelarna pĂ„ planen ocksĂ„ hade velat visa upp ett annat ansikte, och jag vid sidlinjen hade ocksĂ„ velat att vi gjorde det. Men ibland â och vi Ă€r inte det enda laget som rĂ„kar ut för det â möter man lag som fĂ„r perioder i matchen dĂ€r de spelar vĂ€ldigt bra, och dĂ„ mĂ„ste man försvara sig, vilket jag tycker att vi gjorde bra eftersom de under den halvleken inte skapade sĂ€rskilt mĂ„nga chanser.
â Men som sĂ„ mĂ„nga gĂ„nger den hĂ€r sĂ€songen, precis som förra veckan, slĂ€ppte vi in ett mĂ„l pĂ„ en fast situation och det gjorde skillnaden. Det var inte bara frustrerande att vi inte kontrollerade matchen, utan nĂ€r man dessutom slĂ€pper in ett sĂ„dant mĂ„l blir det förstĂ„s vĂ€ldigt negativt. Men andra halvlek sĂ„g annorlunda ut frĂ„n vĂ„r sida, ungefĂ€r som de första tio minuterna av matchen kanske. Samtidigt tycker jag att ett av vĂ„ra problem ocksĂ„ Ă€r att vi inte lyckas göra mĂ„l nĂ€r vi Ă€r det bĂ€ttre laget. Det Ă€r alltsĂ„ inte bara under perioderna dĂ„ motstĂ„ndaren Ă€r bĂ€ttre som vi slĂ€pper in mĂ„l. Kanske Ă€r ett Ă€nnu större problem att vi, nĂ€r vi Ă€r det bĂ€ttre laget pĂ„ planen, inte lyckas göra det dĂ€r andra mĂ„let. Skillnaden mellan nu och förra veckan Ă€r att vi förra veckan slĂ€ppte in ett mĂ„l nĂ€r vi var det bĂ€ttre laget. Nu fick vi Ă„tminstone med oss ett kryss, Ă€ven om vi inte Ă€r nöjda med det â det ska vara tydligt.
Om han har full tro pÄ att vinna tillbaka supportrarnas förtroende:
â Ja, det tror jag. Inte den hĂ€r sĂ€songen, förresten. Den hĂ€r sĂ€songen kommer folk att ha sin uppfattning om och den kommer inte att förĂ€ndras. Men om vi kan fĂ„ den sommar som vi planerar för Ă€r jag hundra procent övertygad om att vi kommer att vara ett annat lag nĂ€sta sĂ€song Ă€n vi Ă€r nu.
â Annorlunda nĂ€r det gĂ€ller resultaten, annorlunda i hur saker och ting ser ut. Men det Ă€r inte alltid sĂ„ enkelt, för ibland vet man vad man behöver göra, men det Ă€r inte alltid möjligt att ocksĂ„ fĂ„ exakt det man vill ha. För oss, för mig, Ă€r det vĂ€ldigt tydligt vad vi har saknat den hĂ€r sĂ€songen, och vi försöker lösa det med de spelare vi har tillgĂ€ngliga nu â eftersom en av sakerna vi har saknat Ă€r spelare som Ă€r skadefria.
â Men de spelare vi har tillgĂ€ngliga nu visade Ă„terigen, precis som förra veckan och den hĂ€r veckan, i andra halvlek att de vill ge allt och försökte trycka pĂ„ framĂ„t. Men det rĂ€ckte inte förra veckan och det rĂ€ckte inte den hĂ€r veckan heller för att fĂ„ in det dĂ€r mĂ„let, som vi kanske hade förtjĂ€nat om man sĂ„g till var matchen spelades. För mig spelades matchen framför allt pĂ„ deras planhalva i andra halvlek, och det Ă€r nĂ„got vi har sett mĂ„nga gĂ„nger den hĂ€r sĂ€songen. Men vi har ocksĂ„ sett mĂ„nga gĂ„nger att det faktum att man Ă€r det dominerande laget inte automatiskt leder till chans efter chans efter chans.
Om att det varit mycket frustration pÄ hemmaplan och att det mÄste Àndras nÀsta sÀsong:
â Jag tycker att det Ă€r simpelt. Det supportrarna vill se, det jag vill se, det alla vill se, Ă€r ett lag som skapar chanser utifrĂ„n sitt bollinnehav. Och det Ă€r inte nĂ„got vi gör tillrĂ€ckligt mycket. Om man bara tittar pĂ„ skillnaden i antal gjorda mĂ„l mellan förra sĂ€songen och den hĂ€r sĂ€songen sĂ„ Ă€r gapet enormt. Antalet inslĂ€ppta mĂ„l skiljer sig inte sĂ€rskilt mycket mellan den hĂ€r och förra sĂ€songen, men antalet gjorda mĂ„l Ă€r den största skillnaden.
â Jag tror att om samma supportrar sĂ„g en liknande typ av match men dĂ€r det skapades fler mĂ„lchanser, sĂ„ skulle de vara mycket mer nöjda med det de sĂ„g. För det första eftersom de fĂ„r se fler chanser. Och oftast, nĂ€r man skapar fler chanser, gör man ocksĂ„ fler mĂ„l, vilket leder till segrar. Och vi vet alla â jag vet det nu efter sĂ„ mĂ„nga Ă„r inom fotbollen â att bedömningen av en prestation till stor del ocksĂ„ avgörs av resultatet. Kanske spelade vi en ganska liknande match mot Chelsea förra sĂ€songen, men skillnaden var att vi dĂ„ mĂ„nga gĂ„nger hittade ett sĂ€tt att göra mĂ„l, nĂ„got vi har haft svĂ„rt med den hĂ€r sĂ€songen. Det ser man bara genom att titta pĂ„ mĂ„lskyttarna den hĂ€r sĂ€songen jĂ€mfört med förra. Det Ă€r en enorm skillnad.
Om buropen pÄ Anfield och hur det fÄr honom att kÀnna:
â Jag skulle gĂ€rna vilja visa dem nĂ„got annat, men just nu klarar vi inte av det tillrĂ€ckligt ofta. Det vi dĂ€remot klarar av Ă€r att vara det dominerande laget och ha mer boll Ă€n motstĂ„ndaren, vilket har hĂ€nt mĂ„nga gĂ„nger den hĂ€r sĂ€songen. Jag vill ge supportrarna mycket mer att vara positiva eller glada över, och jag Ă€r hundra procent sĂ€ker pĂ„ att laget vill samma sak. Men som jag har sagt mĂ„nga gĂ„nger nu Ă€r bollinnehav en sak â att skapa mĂ„lchanser utifrĂ„n det Ă€r en annan. Andra halvlek förra veckan var nog alla vĂ€ldigt positiva till, men i öppet spel skapade vi inte en enda riktig mĂ„lchans. Sedan gjorde vi tvĂ„ mĂ„l och dĂ„ blev alla mycket mer positiva.
Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du fÄr allt innehÄll pÄ LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.