2026-01-29
Det mesta gick Liverpools väg när ligafasen i Champions League skulle avslutas. De öppnade målskyttet tidigt i hemmamatchen mot Qarabag och kunde fylla på hela vägen till en 6-0-seger som gav dem en biljett till åttondelsfinal.
Negativt var dock att Jeremie Frimpong tvingades kliva av skadad redan efter några få minuters spel. Högerbacken avbröt en defensiv löpning och såg ut att hålla sig för baksida lår.
Arne Slot kunde inte uppdatera med några vidare detaljer när han pratade om Frimpongs status efter matchen.
– Det är uppenbart att man inte förväntar sig att en spelare som kliver av på det sättet kan spela mot Newcastle. Jeremie är skadad, vi får se vad som väntar framöver, sa han till TNT Sports.
– Vi får se hur Jeremie känner sig. Han kanske inte kan spela på lördag, men kanske kan han spela en eller två dagar senare. Nu kliver vi in i ett schema med en match per vecka. Det brukar betyda färre skador, men man kan aldrig vara säker på det.
En skada på en försvarsspelare var det sista Slot behövde med tanke på att han endast hade en senior mittback tillgänglig till matchen mot Qarabag samtidigt som Frimpongs högerbackskollega Conor Bradley kommer att missa resterande del av säsongen.
Tränaren hoppas dock att Joe Gomez och Ibrahima Konaté ska kunna vara tillbaka till helgens match mot Newcastle. Enligt Lewis Steele (Daily Mail) sa Slot att Gomez och Konaté kan vara tillbaka, även om han inte ville slå fast någonting. När det gäller Curtis Jones, som missade onsdagens match på grund av sjukdom, beror det helt enkelt på hur sjukdomen utvecklar sig under de kommande dagarna.
I och med att skadeläget ändå ser ut som det gör så fick Slot frågan om han tror att klubben kommer att agera på transfermarknaden innan januarifönstrets slut.
– Vi som klubb fattar alltid beslut, åtminstone smarta beslut. Så vi tänker inte bara kortsiktigt, vi tänker även långsiktigt. Långsiktigt, det är därför man värvar yngre spelare, väldigt bra spelare, men som är unga och fortfarande kan utvecklas. Nu kan vi se den utvecklingen hos ett par stycken.
– Det beror också på om det finns spelare tillgängliga som kan hjälpa oss. Och om det finns det, har vi råd med dem? Och är det någonting som hjälper oss långsiktigt eftersom våra spelare kommer komma tillbaka från skada.

En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem