PÄ onsdag avslutas ligafasen i Champions League och för Liverpool vÀntar en hemmamatch mot Qarabag. Som vanligt inför matcherna i turneringen livesÀndes den första delen av trÀningen dagen innan avspark.
Ibrahima Konaté, som missat de tvÄ senaste matcherna dÄ han sörjer sin bortgÄngne far, deltog inte i trÀningspasset. Det gjorde inte heller Joe Gomez, som Ädrog sig en skada i lördagens förlustmatch mot Bournemouth.
Det innebÀr alltsÄ att Van Dijk Àr den enda renodlade mittbacken, som tillhör A-laget, som Àr tillgÀnglig inför matchen. Wataru Endo var den som klev in i Gomez stÀlle pÄ Vitality Stadium, sÄ kanske Àr han aktuell för en start. Andy Robertson, vars potentiella övergÄng till Tottenham ska ha stoppats, kan vara ett annat alternativ bredvid Van Dijk.
PÄ frÄnvarolistan fanns som vÀntat Àven lÄngtidsskadade Giovanni Leoni, Alexander Isak och Conor Bradley.
Alisson kunde trÀna pÄ som vanligt trots att han ocksÄ fick en rejÀl smÀll i samband med krocken med Gomez i lördags.





-72c303.png)


