2026-01-01
Det blev lite halvnervöst på Anfield redan innan två minuter var spelade då Leeds fick en frispark offensivt, och alla är ju väl medvetna om de rödas svårigheter på området. Alisson kunde dock boxa undan inlägget utan större problem.
Liverpool uppträdde slarvigt under matchinledningen, vilket gjorde att det var Leeds som såg hetast ut åtminstone under de fem första minuterna.
Hemmalagets första farliga målchans kom efter tio minuters spel när Hugo Ekitiké och Curtis Jones kombinerade sig in i straffområdet. Ekitiké vände bort sin försvarare men fick ingen fullträff i avslutet, så Leeds-keepern behövde inte anstränga sig särskilt för att rädda, men han släppte en retur som blev halvfarlig då Florian Wirtz försökte få en touch på bollen.
Ekitiké var som vanligt aktiv och något senare kom han, genom ett skyddande av bollen på imponerande vis, loss i straffområdet men valde att söka en passning till Wirtz istället för att gå på eget avslut och tyskens skott blockerades.
Ju längre halvleken led desto större kontroll tog The Reds över spelet och pressade ned Leeds mot straffområdet. De vann ofta bollen högt och gick därmed snabbt från jagande av boll till försök att skapa chanser.
Efter en lugnare period i matchen där Liverpool rullade bollen inom laget i jakt på vägar igenom så agerade Alisson lite för nonchalant när han försökte sig på en yttersida in centralt, bollen gick till en Leeds-spelare som gick på direktskott men som tur var hann "Ali" tillbaka in i sitt mål för att rädda.
Direkt därefter så var det Liverpools tur att få en fin chans till ett ledningsmål när Frimpong svingade in ett inlägg/skott mot Ekitiké, men med ett tomt mål framför sig så lyckades fransmannen inte möta den hårt slagna passningen med någonting bättre än än totalt felriktad nick.
Farligare än så blev det inte för något av lagen under halvlekens avslutande minuter. Leeds hade knappt någonting av värde offensivt medan Liverpool ägde boll utan att hitta fram till de där självklara chanserna till följd av ett allt för långsamt spel, vilket gjorde att gästerna kunde försvara sig relativt bekvämt.
Level at the break. #LIVLEE pic.twitter.com/aJlh7MvffA
— Liverpool FC (@LFC) January 1, 2026
Inledningen av den andra halvleken präglades av slarv från hemmalagets sida. Florian Wirtz tappade bollen för enkelt både en och två gånger och "Robbo" skickade en passning på tok för långt vid ett försökt till kantbyte. Leeds hade dock fortsatt svårt att verkligen etablera någon offensiv.
När timmen var spelad var det fortsatt mållöst i matchen och båda målvakterna hade haft en väldigt lugn första kvart i den andra halvleken. Wirtz fick chansen på en frispark på nära håll, Perri kunde dock pusta ut då bollen gick i muren.
I den 66:e minuten gjorde Slot tre byten: Robertson, Wirtz och Jones lämnade plats för Milos Kerkez, Cody Gakpo och Alexis Mac Allister.
Liverpool fortsatte att ha förtvivlat svårt att göra någonting vettigt av bollinnehavet. Tiden gick och chanserna lyste med sin frånvaro.
Med drygt tio minuter kvar kvar av ordinarie tid så ersattes Bradley av Federico Chiesa. Några minuter senare fick Rio Ngumoha äntra plane. Frimpong klev av.
Hemmapubliken blev allt mer otålig när klockan tickade upp mot 90 minuter utan att de rödklädda gjort någonting vettigt av sitt bollinnehav i jakten på ett sent segermål. De tog sig ofta fram till straffområdet, men där tog det stopp mot ett Leeds-försvar som knappt var svettiga.
Under de sista 20 minutrarna sköt Liverpool inte ett enda skott som tvingade Perri att agera, så att det var fortsatt mållöst när domaren blåste av matchen var inte särskilt förvånande.
Premier League
Liverpool – Leeds 0-0 (0-0)
Målen: -
Domare: Chris Kavanagh
Skott: 16-4
Skott på mål: 3-2
Bollinnehav: 66%-34%
Passningar: 548-192
Passningsprecision: 87%-66%
Fouls: 9-8
Gula kort: 0-2
Offsides: 7-1
Hörnor: 8-3
Alisson 2,5, Bradley 2 (ut 79), Konaté 2,5, Van Dijk 2,5, Robertson 2 (ut 66), Gravenberch 2, Jones 2, (ut 66), Frimpong 2,5 (ut 84), Szoboszlai 2,5, Wirtz 2, (ut 66), Ekitiké 2,5, Mac Allister 1,5 (in 66), Gakpo 1, (in 66), Kerkez 2 (in 66), Chiesa – (79), Ngumoha – (in 84)

En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem