Här är domarteamen i de tre kommande matcherna

Bild till nyheten Här är domarteamen i de tre kommande matcherna

PGMOL har utsett domarteamen mot Leeds (H), Fulham (B) och Arsenal (B) den första, fjärde och åttonde januari.

Liverpool hoppas revanschera sig för det snöpliga poängtappet i 3-3-matchen på Elland Road när Leeds gästar Anfield under nyårsdagen.

Den som fått ansvaret som huvuddomare i matchen är Chris Kavanagh, som får med sig Dan Cook och Blake Antrobus som assisterande. 

I VAR-rummet sitter Darren England, med Wade Smith som högra hand. 

Det är fjärde gången denna säsong som Kavanagh dömer The Reds. Han dömde i segern mot Arsenal och förlusterna mot Crystal Palace (i ligan) och Manchester City. 

PGMOL har också utsett Craig Pawson som domare i bortamötet mot Fulham på lördag, med Andy Madley som VAR-ansvarig.

Slutligen får också Anthony Taylor förtroendet i stormatchen borta mot Arsenal den 8 januari, med John Brooks som VAR-chef.


✊
En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem


3 kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna läsa kommentarer.
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer