Åtta spelare på skadelistan

Bild till nyheten Åtta spelare på skadelistan
Som om inte formsvackan vore nog, så brottas Arne Slot med nya skadebekymmer.

De senaste veckorna har varit prövande för oss Liverpoolsupportrar och en hel del talar för att det kan ta tid innan laget lyckas ta sig ur den djupa svackan.

Situationen ser verkligen inte ljusare ut när man tittar på skadelistan. 

Efter bara 13 spelade matcher har tio olika spelare i truppen redan missat minst en match på grund av skador – och när Curtis Jones flaggade för problem med ljumsken och bad om att bli utbytt i förlusten mot Brentford – kan vi nu konstatera att åtta spelare är otillgängliga. 

Dessvärre innebär det att Arne Slot hindras från att rotera laget som han troligen hade önskat i onsdagens cupmöte mot Oliver Glasners Crystal Palace på Anfield.

Skadelistan: 

  • Curtis Jones (uppenbar ljumskskada)
  • Alexander Isak (ljumske)
  • Ryan Gravenberch (ankel)
  • Jeremie Frimpong (lår)
  • Alisson (lår)
  • Giovanni Leoni (korsbandsopererad)
  • Jayden Danns (lår)
  • Stefan Bajcetic (lår)

Ljumskkänningen i onsdagens 5-1-seger mot Eintracht Frankfurt gjorde att Alexander Isak missade trippen till Brentford. Ryan Gravenberch klev av med en vrickad/stukad fot mot Manchester United för en vecka sedan, men det finns gott hopp om att duon snart är tillbaka.

När det gäller skadan på Curtis Jones var Arne Slot mer fåordig:

– Vi måste vänta och se. Han bad om att bli utbytt. Han gick av istället för att behöva behandling, så jag måste vänta och se, sa han på presskonferensen. 

– Det är många matcher. Om fyra dagar är det en ny.

Alisson Becker och Jeremie Frimpong väntas inte tillbaka än på flera veckor, mest troligt efter landslagsbreaket i november. 

Jayden Danns blir borta året ut till att börja med, medan Stefan Bajcetic visserligen är tillbaka i lättare träning efter sommarens låroperation, men det är för tidigt att kasta in honom i hetluften. Det troliga scenariot är att spanjoren kommer att matchas igång med U21-laget när tiden är mogen.

Slutligen är Giovanni Leoni korsbandsopererad efter den olycksaliga debuten i september och väntas inte tillbaka förrän vid pre-season nästa sommar – i bästa fall. 


🎁 JULKLAPPSTIPS!
Årsmedlemskap i LFC.se  
Kalle Kovács bok "Imagine Being Us"  
Bankkort med Liverpoolloggan  
Se alla PL-matcher med Viaplay  
Läs om övriga produkter och förmåner  


19 kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna läsa kommentarer.
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer