Annonsplats

jones2025-02-02

– Skönt att vara tillbaka och hjälpa laget

Bild till nyheten – Skönt att vara tillbaka och hjälpa laget
Curtis Jones gläds de tre poängen mot Bournemouth och det faktum att han kunde bidra till segern genom assisten till Mohamed Salahs 2-0-mål.

Efter en kortare periods skadefrånvaro kunde Curtis Jones göra comeback i segermatchen mot Bournemouth. Mittfältaren blev inbytt med en halvtimme kvar att spela, när The Reds ledde med 1-0. En kvart senare var det han som hittade ut till Mohamed Salah som med sitt skruvade skott i bortre hörnet definitivt säkrade segern.

– Det var en viktig match, konstaterar Jones i en intervju med Liverpoolfc.com.

– Vi måste vinna alla matcher, så är det ju, det är lag bakom oss som också vinner matcher. Varje match är viktig. Det här är ett lag i fantastisk form och med en spelstil som gör de svåra att möta. Vi gjorde det bra och tog hem segern, vilket är det viktigaste.

Jones känner att det andra målet gav laget viktigt andrum under slutminuterna på Vitality Stadium.

– Det var enormt viktigt. På bortaplan kan supportrarna känna att chansen finns. Jag skulle inte säga att vi lyfte foten från gaspedalen, men ett lag som dem kommer att hitta vägar tillbaka – det var nära. Sedan kom jag in på planen, jag gjorde en assist och hjälpte till att förändra matchen, så det känns skönt.

– Jag är en grabb som bara älskar att spela. Oavsett om jag startar matchen eller inte så vill jag göra så mycket som möjligt. Jag vill göra fler mål, jag vill assistera, jag vill hjälpa laget ännu mer. Jag vill inte bara vara en spelare som är där eftersom jag är en del av laget och ska spela av matcherna. 

– Det visar att jag har ett förtroende här, jag hade en liten skada och var tillbaka efter 10 dagar och kom in och bidrog. Det är vad jag försöker att göra.

Att spelare kommer in från bänken och bidrar med viktiga insatser har varit ett tema för Liverpool under de senaste veckorna.

– Tränaren har pratat om det. Vi spelar så många matcher, så vi behöver hela truppen. Det är en viktig del av varför det går bra för oss. Det finns spelare som behöver vila eftersom de spelat så mycket och så finns de de som kommer in och gör det bra. Oavsett om man startar eller inte så känner man att man är en del av laget. Det är en familjekänsla, vi gör det tillsammans. 

Kommentarer (4)

Supporterklubben

Vill du få ut mer av ditt Liverpool?

Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.