Mohamed Salah såg med två mål till att Liverpool tog tre poäng mot Bournemouth. The Reds höll nollan och befäste ligaledningen mot ett lag som inte hade förlorat på 11 matcher, så det mesta var positivt på Vitality Stadium.
Negativt var dock att Trent Alexander-Arnold fick en känning i låret som gjorde att han inte kunde spela vidare. Efter matchen gav Arne Slot följande uppdatering.
– Han bad om att få bli utbytt och sedan satte han sig ner. Han kände av någonting, jag kan inte säga exakt vad det är eftersom det bara gått en timme sedan det hände, men det är aldrig ett bra tecken när en spelare ber om ett byte.
– Jag skulle bli förvånad han spelar på torsdag. Låt oss hoppas att han är tillbaka så snabbt som möjligt.
The Athletics James Pearce skriver att Alexander-Arnold kommer att undersökas närmare och att det rör sig om en känning i ljumsken. Efter en första bedömning är förhoppningen dock att det rör sig om en känning snarare än en regelrätt skada.
På torsdag är det Tottenham som står för motståndet i returen i Ligacupsemifinalen. Liverpool hoppas kunna vända ett 1-0-underläge från första matchen. Därefter väntar en FA-cupmatch mot Plymouth på söndag.





-72c303.png)

