Cody Gakpo och Andoni Iraola har mött pressen inför matchen mot Fenerbahce. De pratade bland annat om helgens besvikelse, skillnaden i prestationer i Champions League och Premier League samt utmaningen som väntar med passionerade supportrar på Sukru Saracoglu Stadium.
Liverpool ska ta sig an Fenerbahce i den fjärde omgången av ligafasen i Champions League. Detta hade Cody Gakpo och Andoni Iraola att säga inför matchen:
Cody Gakpo
Om straffsituationen med Isak mot Arsenal:
– Det är frustrerande ibland, men i slutändan är det domarens domslut. Vi som lag är ganska schyssta, men vi kanske måste filma lite mer, som tränaren sa!
– Jag tycker att man kunde ha blåst straff vid båda tillfällena, men de valde att inte göra det och det är någonting vi måste leva med.
Om Dirk Kuyt:
– Han hade några stora stunder i landslaget också, spelade såklart för Liverpool, Feyenoord i Nederländerna. Jag minns ett hattrick han gjorde när de blev mästare. Jag såg rätt mycket av honom.
Om han känner att han har någonting att bevisa efter att ha varit så nära att lämna i somras:
– Nej. Jag har samma inställning som alltid. Det var en hektisk sommar på många sätt och jag försöker bara njuta av fotbollen och livet.
Om samtalen med klubben när de beslutade att behålla honom:
– Det var inte mycket av en diskussion, eller hur. Ett beslut fattades och det var allt.
Om hur långt Liverpool är från att utmana om ligatiteln:
– Just nu är det nio poäng upp. De (Arsenal) är ett väldigt bra lag och de visade det återigen. Vi är ett lag som gör framsteg och växer på vissa områden så på en bra dag kan vi vara nära, men vi jobbar på att hitta en jämnhet.
Om varför laget presterar bättre i Champions League:
– Det är en bra fråga. Vi har gjort en hel del mål, men även släppt in ett gäng. Champions League är alltid speciellt och speciella saker kan hända och det har hänt i de matcher vi spelat, men jag skulle inte säga att den här turneringen passar oss bättre än Premier League eller så.
Om potentialen i offensiven:
– Det finns en stor potential. Jag tycker att alla visat det på individuell basis antingen här eller i en annan klubb, Bradley kom just hit, han var briljant i PSG och har visat det även den här säsongen.
– Vi måste lära känna varandra bättre och det kan bara bli bättre än vad det är nu, så det är någonting att se fram emot.
Om vilken typ av stämning han förväntar sig på arenan:
– Jag tror det blir en väldigt bra stämning. Förra säsongen spelade vi två matcher i Turkiet och stämningen på läktarna hade stor påverkan. Vissa spelare gillar det, jag gillar det, så jag ser fram emot det.
Andoni Iraola
Om han hört något från domarförbundet efter matchen mot Arsenal:
– Nej. Jag har inte bett om några förklaringar. Jag har berättat för er vad jag tyckte om det.
ANNONS
– Det finns inte tid att älta, jag har bara förberett mig för Fenerbahce. Jag har fokuserat på den här matchen och motståndarna.
Om kopplingen mellan Liverpool och Istanbul:
– Istanbul kommer alltid vara en speciell plats för Liverpool. Det är svårt att hitta en bättre kväll än den, en sådan vändning i en så viktig match.
– När det gäller morgondagens match så vet vi att det inte kommer bli lätt. Engelska lag, spanska lag, det är alltid tufft för dem att komma hit och spela. Vi måste vara redo. Fenerbahce har en väldigt bra trupp och bra erfarenhet av spel i den här turneringen.
– Vi måste försöka starta starkt och ta död på deras momentum som de kan få tillsammans med supportrarna.
Om skillnaden i lagets insatser i Champions League och Premier League:
– Vi har haft bättre resultat i Champions League och Carabao Cup än i Premier League. Det är tidigt in på säsongen så det är svårt att börja jämföra.
– Vi har nio poäng på tre matcher så vi ska försöka kliva upp på 12 poäng och sedan försöka ta oss vidare genom att sluta topp åtta. Men bortamatcher i Champions League är tuffa, särskilt på den här arenan och med stämningen som kommer vara.
Om det är ett bra läge att möta Fenerbahce:
– Fenerbahce är i ett läge där de bytt tränare, men spelarna är kvar. Vi känner till spelarna. Vi har dock inte så många matcher med Dirk Kuyt att analysera.
– Jag tycker dock inte att de ändrat allt för mycket när det gäller spelstilen. Det gäller för oss att kontrollera deras spelare, de är särskilt starka offensivt.
Om Gravenberch:
– Jag vet inte. Det är en situation vi får titta på dag för dag. Det handlar om smärtan, han har känt lite obehag, han kände sig inte helt hundra på uppvärmningen inför Arsenal.
– Vi får prata med honom dag för dag och se om han är tillgänglig till helgen. Det vore väldigt bra för oss, men jag kan inte säga någonting nu.
Om Trey Nyoni:
– Han måste fortsätta på samma sätt han gjort sedan starten av försäsongen; vara redo för varje match. Han har spelat i alla matcher på slutet. Vi litar på honom, han gör det väldigt bra och vi måste hjälpa honom att fortsätta lära sig och fortsätta utvecklas.
Om Nyoni är redo att starta regelbundet:
– De unga spelarna får redan mycket speltid. Det handlar inte alltid om att spela 90 minuter varje match. Ibland måste de hjälpa oss i 20 minuter, ibland 45 minuter, ibland spelar de inte och nästa match spelar de hela matchen.
– När man är ung så måste man vänja kroppen vid att prestera var tredje dag. De är på en bra plats, Rio, Trey, Koumas, de är där och gör minuter i viktiga matcher.
Om sin bild av Arsenal-matchen efter att ha analyserat den:
– Det är jobbigt att förlora, men jag är nöjd med mycket som laget gjorde. Men vi måste fortfarande bli bättre, särskilt när det gäller att ta sig in i och attackera straffområdet. Det var ofta som vi var där, men vi tog inte rätt löpningar.
– Vi satte press på Arsenal, de försvarade bra, men jag gillade mycket av det jag såg.
Om mittfältskampen som väntar:
– Fenerbahce har väldigt bra spelare på mittfältet, med hög teknisk nivå. Ger vi dem mycket tid med boll, om vi inte pressar bra, då kommer vi lida. Vi måste vara bra i pressen och försöka kontrollera matchen. De har erfarna spelare och vet hur man spelar sådana här matcher. Vi måste starta matchen starkt, annars kommer de bli farliga.
Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.