Stormen Boelo innebär ett regnoväder med kraftiga vindbyar i England under helgen. Ovädret väntas bli så pass påtagligt att Premier League-matcher kan komma att skjutas upp.

UK Met Office har redan utfärdat gula varningar för söndagen, då Liverpool ska ta sig an Brighton hemma på Anfield.

Läget innebär att det kommer hållas ett möte inför matchen där man avgör om det är säkert nog att genomföra matchen, eller om den måste flyttas fram. På mötet deltar representanter från båda klubbarna, polisen och statshuset.

Troligtvis är det säkerheten för de supportrar som reser längre sträckor till matchen som kommer vara avgörande, med tanke på att vägar och järnvägar riskerar att blockeras till följd av stormen.

Senast en Liverpool-match flyttades fram på grund av oväder var Merseysidederbyt i december 2024, då kraftiga vindbyar gjorde att det inte ansågs säkert för supportrarna att ta sig till arenan.

Källa: Thisisanfield.com.