Annonsplats

uefa youth league2026-10-14

U19: Hattrickhjälte i imponerande vändning

Bild till nyheten U19: Hattrickhjälte i imponerande vändning
Ingen verkar kunna stoppa Will Wright för tillfället. När Liverpool såg ut att gå mot förlust mot LASK klev anfallaren fram och smällde in ett hattrick. 15-årige Luca Eden spelade även han en nyckelroll i att hjälpa laget vända till seger.

Liverpool inledde UEFA Youth League-säsongen genom att spela 2-2 hemma mot Atletico Madrid.

I och med att spelschemat ser ut som A-lagets i Champions League så stod LASK för motståndet på bortaplan i omgång två.

Det blev en match med två helt olika typer av halvlekar för de unga röda. LASK var det klart bättre laget under de första 45 minuterna och tog ledningen efter 23 minuters spel. Ett långt inkast skapade problem i Liverpools försvar, vilket gjorde att Paul Krapf kunde ge hemmalaget ledningen.

Liverpool hittade inte alls rätt och fick till slut vara nöjda med att underläget inte var större än 1-0 när det var dags för pausvila.

Trots chansen att prata ihop sig i omklädningsrummet fortsatte de ha det jobbigt i inledningen av den andra halvleken. LASK gjorde 2-0 på hörna och där och då var det inte mycket som tydde på annat än tre hemmapoäng.

Två händelserika minuter förändrade allt

Strax därefter stormade LASK fram mot en tremålsledning, men Liverpool räddades av en stolpträff. Det var en ramträff som skulle visa sig betyda enormt mycket; Liverpool satte nämligen fart åt andra hållet genom Luca Eden som spelade loss Will Wright, som i sin tur kunde rulla in en reducering till 2-1.

Målet gav gästerna hopp. De behövde inte mer än en minut på sig för att hitta en kvittering – och såklart var det Wright som höll sig framme. Den stekhete anfallaren mötte ett inlägg från vänster med en kontrollerad nick och 2-2 var ett faktum.

Därefter handlade det mesta om Liverpool. LASK stod emot väl i defensiven, men de orkade inte hela vägen ut. Ett inspel från höger nådde Wright som inte riktigt kom till avslut, istället behöll han kylan och serverade ett öppet mål för 15-årige Eden som gav sitt lag ledningen. Mittfältaren blev därmed klubbens yngste målskytt för U19-laget, tidigare var det Trent Kone-Doherty som hade rekordet.

Liverpool och Wright var inte nöjda där. I matchens absoluta slutskede tilldelades de en straffspark och då Wright inte gjorde några misstag från elva meter kunde han fira ett hattrick och laget tre härliga poäng efter en stark vändning.

Utöver Wright och Eden stod bland annat Ollie O'Connor och AJ Yeguo för strålande insatser när de unga röda vände vad som såg ut att bli en tung dag till en de kan vara stolta över.

Laget: Hall; Ayman, Cisse, Ndiaye, Conde (Yeguo 46'); Eden, Upton, Inglethorpe; O'Connor, Wright, Bradshaw (Farkas 72')

Juniorerna är i spel igen i UEFA Youth League 20 oktober när Villarreal ska gästa akademin i Kirkby.

Kommentarer (2)

Supporterklubben

Vill du få ut mer av ditt Liverpool?

Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.