Annonsplats

page2026-10-07

Iraola fortsätter ge akademispelare chansen

Bild till nyheten Iraola fortsätter ge akademispelare chansen
Andoni Iraola fick tidigt beröm för hur han skapat en tydlig länk mellan A-laget och akademin. Den länken stärktes ytterligare under landslagsuppehållet, berättar U21-tränare Rob Page.

Spelare som Alisson, Freddie Woodman, Joe Gomez, Luke Chambers, James McConnell, Wataru Endo och Federico Chiesa blev kvar på AXA Training Centre medan resterande del av truppen reste iväg på landslagsuppdrag.

De fick några dagar ledigt innan Andoni Iraola körde igen träningen igen. Tränaren har nyttjat träningsdagarna genom att fortsätta stärka bandet till akademin, så ett antal U21-spelare har fått träna tillsammans med A-lagsspelarna.

Redan efter några veckor i klubben fick Iraola beröm för sättet han hanterade akademin på. U21-tränare Rob Page berättade att det omedelbart gick att se skillnad på intensitetsnivån hos de spelare som varit involverade i A-lagsträningen.

Det har fortsatt på samma tema under landslagsuppehållet. Page berättar att ett gäng spelare gjorde fyra träningsdagar med A-laget förra veckan.

– Det har varit en grupp spelare som tränat med A-laget, säger han till Thisisanfield.com.

– Några av spelarna som lämnats hemma (från landslagsuppdrag) har fått chansen av tränaren. De har jobbat hårt.

– Våra grabbar var där fyra dagar i rad förra veckan. Så när det gäller landslagsuppehållet så har grabbarna som inte rest iväg haft det lite lugnare, men i det stora hela har de jobbat hårt.

– Det har varit en produktiv vecka, särskilt för U21-spelarna som tränade med dem, man kunde återigen se skillnad i intensitet.

– Det har varit väldigt bra veckor för oss.

I tisdags spelade U21-laget mot Doncaster i EFL Trophy. Iraola hade möjligheten att ge minuter till spelare som Federico Chiesa, Joe Gomez och Wataru Endo, men ingen av A-lagsspelarna fanns med i matchtruppen.

– Vi styrs av A-laget, vilka som är tillgängliga, vilka som behöver minuter, säger Page.

– Det är förståeligt att tränaren vill skydda A-lagstruppen. Om det finns några spelare som är på gränsen och behöver minuter, just nu faller Macca (McConnell) och Chambers in i den kategorin. Det var en bra möjlighet för dem i båda matcherna som vi spelat mot seniormotstånd.

Kommentarer (0)

Supporterklubben

Vill du få ut mer av ditt Liverpool?

Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.