2026-01-24
Liverpools förlustfria svit på 13 matcher är bruten, det på grund av en 3-2-förlust mot Bournemouth som blev ett faktum efter ett baklängesmål i den 95:e minuten.
Arne Slots manskap släppte in matchens första mål när Virgil van Dijk fick vad som blev en kostsam snedträff i eget straffområde. När Joe Gomez och Alisson försökte hindra Evanilson att sätta bollen i mål stötte de ihop så pass kraftigt att mittbacken inte kunde spela vidare.
Gomez klev av omedelbart, men det dröjde hela sju minuter innan ett byte kunde genomföras – och då hade Bournemouth hunnit utöka ledningen till 2-0.
– Jag försökte ropa på dem att spela ut bollen, men vi hade faktiskt ganska god kontroll på det, säger Slot om minuterna innan hemmalagets andra mål.
– Joe fick en smäll av Ali, det var ben mot ben. Han kunde inte fortsätta. Jag vet inte om han kommer att kunna träna inom det närmsta dagarna.
Förhoppningsvis är det alltså ingen ny muskelskada för Gomez. Dessvärre finns viss risk att även Alisson får komplikationer av smällen.
– Alis knä hade svullnat upp lite, meddelar Slot.
När det gäller Milos Kerkez, som blev utbytt efter 45 minuters spel, var det ingen skada som låg till grund för bytet. Det var en försiktighetsåtgärd med tanke på den mängd speltid som vänsterbacken fått på slutet.
Enligt Lewis Steele (Daily Mail) sa Slot att Kerkez var i den "röda zonen" inför matchen och att han behövde bli utbytt antingen i paus eller efter 60 minuters spel.

En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem