TrÀnaren Àr öppen för att fortsÀtta att spela Trent Alexander-Arnold trots buropen och kÀnner sig sÀker pÄ det inte Àr nÄgonting som kommer att distrahera lagets firande av 20:e ligatiteln under de tvÄ sista matcherna.
Liverpool och Arsenal delade pÄ poÀngen efter att de sistnÀmnda radat upp sig för att genomföra en "Guard of Honour" inför avspark. The Reds öppnade mÀsterligt och klev upp i en 2-0-ledning, men de tappade fart i andra halvlek och tillÀt gÀsterna att nÀta tvÄ gÄnger om.
Mycket av eftersnacket kommer handla om nÄgonting helt annat Àn resultatet. Trent Alexander-Arnold, som nyligen meddelat att han kommer att lÀmna Liverpool efter sÀsongen, blev utbuad av en betydande del av supportrarna nÀr han ersatte Conor Bradley i andra halvlek.
NÀr Arne Slot mötte pressen efter 2-2-matchen fick han mÄnga frÄgar om just Alexander-Arnold och buropen.
Slot om hur han ser pÄ reaktionen gentemot Trent:
â Jag har sagt det till alla som stĂ€llt frĂ„gan till mig att det Ă€r ett privilegium att leva i Europa dĂ€r alla kan ha sin egen Ă„sikt och att man har rĂ€tt att uttrycka den. Det sĂ„g vi idag ocksĂ„. Vissa var inte glada. Jag tror ingen Ă€r glad över det faktum att han ska lĂ€mna klubben. Men nĂ„gra visade det genom att bua. NĂ„gra applĂ„derade.
â Det enda jag kan sĂ€ga Ă€r att jag Ă€r skyldig spelarna och klubben, alla som jobbat sĂ„ hĂ„rt för att vi ska vinna matcher, att försöka göra det. Om vi i den 70:e minuten har 2-2 och Conor inte kan fortsĂ€tta samtidigt som jag har en vĂ€rldsklassytterback pĂ„ bĂ€nken, dĂ„ tar jag in honom.
â Han ska ha beröm för hur han levererade med tanke pĂ„ allt som kan snurra runt i huvudet rent kĂ€nslomĂ€ssigt. Han visade att han hĂ„ller vĂ€rldsklass. Vi var ganska nĂ€ra att vinna matchen med honom pĂ„ planen och det Ă€r det jag Ă€r skyldig alla spelare i omklĂ€dningsrummet som jobbar sĂ„ hĂ„rt varje dag: att fatta beslut som jag tror hjĂ€lper oss att vinna matcher.
Om han kÀnner för Trent pÄ ett personligt plan:
â Det Ă€r tufft för honom, han har sjĂ€lv sagt hur svĂ„rt det Ă€r att lĂ€mna den hĂ€r klubben. Det Ă€r viktigt för oss att höra ocksĂ„, vi vill ju att det ska vara sĂ„ svĂ„rt som möjligt. Som tur Ă€r sĂ„ vĂ€ljer mĂ„nga att stanna, sĂ„ som Virgil och Mo. Trent fattade beslutet att lĂ€mna.
â Jag har inte frĂ„gat honom men han kanske Ă€r positivt överraskad över reaktionerna idag, det var tydligt att det inte bara var negativt. NĂ€r det hade gĂ„tt lite tid och han skulle slĂ„ en frispark sĂ„ hejade alla pĂ„ och hoppades att han skulle göra mĂ„l. SĂ„ jag vet inte ens om han har negativa kĂ€nslor nu. Kanske, kanske â jag har inte pratat med honom Ă€n â sĂ„ Ă€r det inte ens sĂ„ negativt som ni tror.
Om bytet var en distraktion för laget:
â Jag Ă€r glad att du stĂ€ller frĂ„gan eftersom det var nĂ„gonting ganska positivt med det. NĂ€r han klev in pĂ„ planen, tre eller fyra minuter senare â jag hade ju ocksĂ„ bytt in en till anfallare, vi bytte in Diogo Jota för att spela med Darwin Nunez â och frĂ„n den stunden sĂ„ tog vi tag i matchen och direkt sĂ„ blev det ett gult kort som resulterade i en utvisning. SĂ„ jag kĂ€nde inte att det var distraherande.
â Jag tycker att han och laget ska ha beröm för det. De sista 15 eller 20 minuterna var de bĂ€sta minuterna i halvleken, men det var inte svĂ„rt efter de första 20.
Om supportrarnas reaktion:
â Om man applĂ„derar sĂ„ lĂ„ter det inte lika högt som nĂ€r man buar, men jag rĂ€knade inte hur mĂ„nga som buade och hur mĂ„nga som applĂ„derade. Som sagt sĂ„ fĂ„r de uttrycka sin Ă„sikt. Det första de gjorde var att hylla Steven Gerrard Ă€nnu en gĂ„ng för den spelare han varit för den hĂ€r klubben. De sjöng för Conor Bradley, som helt klart förtjĂ€nade det efter 60 eller 70 vĂ€ldigt bra minuter â Ă€ven om han hade behövt blockera inlĂ€gget till 2-1, men det ska jag sĂ€ga till honom senare.
Om nÄgonting liknande mot Palace i sista omgÄngen kan störa titelfirandet:
â Jag tror inte att nĂ„gonting kan störa firandet av vĂ„r 20:e ligatitel. Jag var hĂ€r för tvĂ„ veckor sedan och det finns ingenting... kanske skulle det kunna hĂ€nda vissa saker â men det Ă€r saker som Ă€r betydligt vĂ€rre Ă€n det vi pratar om â som kan störa det, men dĂ„ hade jag behövt tĂ€nka pĂ„ saker som jag inte ens vill tĂ€nka pĂ„.
ANNONS
Om han funderar pÄ att lÀmna Trent utanför truppen:
â Det jag tĂ€nker pĂ„ Ă€r att jag vill vinna matcher och om vi kĂ€nner att vi kan göra det med Trent sĂ„ Ă€r jag skyldig hans lagkamrater och supportrarna det eftersom jag blev anstĂ€lld för att vinna sĂ„ mĂ„nga matcher som möjligt. Om jag tycker att det finns en bĂ€ttre chans att vinna med Trent sĂ„ kommer jag att spela honom.
â Om jag tycker â vilket jag inte gör â att det kan vara distraherande eller sĂ„ hade jag kanske fattat ett annat beslut. Men Trent visade idag varför jag bytte in honom, han slog nĂ„gra fantastiska inlĂ€gg som nĂ€stan vann oss matchen.
Om matchen:
â TyvĂ€rr hade vi 15 eller 20 minuter dĂ€r vi spelade med samma intensitet (som mot Chelsea senast). Det Ă€r inte helt vĂ€rdelöst, men jag saknar en del, och de första 15 eller 20 minuterna av andra halvlek var liknande det vi sĂ„g förra veckan, dĂ€r vi spelade bra med boll, hittade lovande lĂ€gen men dĂ€r vi inte var tillrĂ€ckligt skĂ€rpta i sista tredjedelen.
â Försvarsspelet förra veckan, de mĂ„l vi slĂ€ppte in, jag kan vara positiv och sĂ€ga att det inte var sĂ€rskilt bra. Det sĂ„g jag den första kvarten efter paus, men första halvlek var fantastisk.
â Jag tror att det hĂ€r det hĂ€r som Ă€r anledningen till att folk gillar Premier League sĂ„ mycket: tvĂ„ fantastiska lag som slĂ„ss mot varandra i en fantastisk match. BĂ„da lagen visade sĂ„ mycket kvalitet. Fyra mĂ„l, 2-2, bĂ„da lagen hade kunnat vinna. Det Ă€r vad som gör Premier League sĂ„ speciellt och det Ă€r ocksĂ„ varför vi som trĂ€nare mĂ„ste försöka vinna matcher samtidigt som vi ser till att supportrarna gillar vad de ser.
Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du fÄr allt innehÄll pÄ LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.