Annonsplats

howe2023-12-30

– Krävs nästintill perfektion

Bild till nyheten – Krävs nästintill perfektion

Newcastle-managern Eddie Howe är medveten om att laget måste hitta tillbaka till toppformen om de ska kunna få med sig någonting från den stundande matchen mot The Reds. 

På nyårsdagen är det två lag med helt olika formkurvor som drabbar samman på Anfield. Liverpool kommer till matchen ligaledare medan Newcastle är nere på en niondeplats i tabellen efter två raka förluster i ligaspelet och endast en seger på de sju senaste om samtliga turneringar räknas in.

Liverpool har dessutom ett starkt facit mot just Newcastle. Tidigare denna säsong såg Darwin Nunez med sina två mål på St James' Park till att säkra en seger som var de rödas femte raka mot "Skatorna".

– Det har varit några tunga matcher mot Liverpool, helt klart. Matchen på Anfield förra säsongen var tuff för oss. Matchen den här säsongen var inte lättare. Det som var positivt i båda dessa matcher var att vi presterade och var med i matchen, vi utmanade verkligen Liverpool, säger Eddie Howe inför måndagens match.

– För oss så krävs det nästintill perfektion i den här matchen. Det är en väldigt tuff match för oss. De har presterat väldigt bra, särskilt på hemmaplan, de är stabila, ett väldigt bra lag. Så för oss är utmaningen att hitta tillbaka till toppformen och för det så måste vi vara mentalt starka.

Utan nio spelare

– Alla matcher är olika. Liverpool har ett sätt att spela på som de har gjort det väldigt bra med i många år. De har gjort lite förändringar i spelsystemet men stilen är sig lik. Det är intensivt, outtröttligt, och vi måste vara väldigt, väldigt bra taktiskt, så förberedelserna är viktiga. 

Howe har tvingats hantera en lång skadelista på slutet. Han hoppas dock att lagkapten Jamaal Lascelles kanske ska hinna bli spelklar tills på måndag.

– Vi tror inte att det är så allvarligt med Jamaal, vi hoppas att han är tillbaka ganska snart. Vi får se (om han är tillbaka mot Liverpool), vi håller tummarna.

– Utöver det så är det ingen som närmar sig comeback på ett bra tag. 

Newcastles skadelista består utöver Lascelles av Nick Pope, Harvey Barnes, Sandro Tonali (avstängd), Joe Willock, Jacob Murphy, Elliot Anderson, Javi Manquillo och Matt Targett.

Källa: nufc.co.uk.

❗

Kommentarer (3)

Supporterklubben

Vill du få ut mer av ditt Liverpool?

Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.