Annonsplats

gakpo2026-10-29

Gakpo: Fansen ger oss alltid extra energi

Bild till nyheten Gakpo: Fansen ger oss alltid extra energi

Cody Gakpo känner att det stöd som den röda hemmapubliken ger spelarna har spelat en viktig roll i de senaste segrarna.

Liverpool besegrade Chelsea på straffar för att ta sig vidare till kvartsfinal i Ligacupen. Sett till samtliga turneringar har laget nu en fem matcher lång segersvit.

De tre senaste segrarna har alla tagits på Anfield. Efter den dramatiska tillställningen mot Chelsea fick Cody Gakpo en fråga om Anfields påverkan på matcherna nästan skulle kunna beskrivas som magisk.

– Ja. Alla på läktarna är medvetna om det också och när vi hittar in i bra perioder så stöttar de oss med allt de har, sa nederländaren till Liverpoolfc.com.

– Jag måste säga att det alltid ger oss energi som ingen trodde att man hade. Det hjälper väldigt mycket och vi är såklart väldigt tacksamma för det och vi försöker alltid att ge någonting tillbaka.

– Vi mötte en stark motståndare. Det slutade 1-1 och gick till straffar. Vi behövde vara superfokuserade, vi visste att det inte var någon förlängning utan att det skulle gå direkt till straffar. Vi hade lite fördel av att spela hemma inför vår publik, vilket var härligt. I slutändan blev det en bra seger.

Gakpo berättade att laget tränat lite extra på straffar inför matchen.

– Det fanns ju en möjlighet för det (att matchen skulle gå till straffar), det var vi ju medvetna om. Tränaren sa det också, så alla tog en. Jag var en av straffskyttarna eftersom Dom inte var här och Macca inte spelade.

– När man är straffskytt så hoppas man ju att få en straff... och det hände! Det har inte hänt så ofta den här säsongen men jag är glad att det var jag som kunde slå den.

– Alla spelare hanterar det annorlunda. För mig var det simpelt, jag valde en sida och sedan litade jag på det fullt ut och försökte få en så bra träff som möjligt.

Lottningen av kvartsfinalerna ägde rum direkt efter matchen. För Liverpools del väntar en hemmamatch mot Bournemouth.

– Ju längre man går i en turnering desto närmare kommer man titeln och det är en turnering som spelas igenom på kort tid, finalen är i februari eller mars.

– Så det kan bli en tidig titel för laget och det kan ge dig en boost in i den avslutande delen av säsongen.

Kommentarer (0)

Supporterklubben

Vill du få ut mer av ditt Liverpool?

Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.