Gruppen ansvarar för flaggor och banderoller på den klassiska läktaren the Kop och vill se supportrarna göra allt för att lyfta laget i den viktiga ligamatchen.
Mötet är inte bara betydelsefullt eftersom Manchester City är en av Liverpools främsta rivaler. Det blir också Citys första match sedan klubben befanns skyldig till omfattande överträdelser av Premier Leagues ekonomiska regelverk.
”Mycket står på spel i söndagens match, både på och utanför planen, men det är upp till oss alla att skapa ett ordentligt tryck och stötta laget”, skriver Spion Kop 1906 på X.
Supportergruppen uppmanar fansen att ta med sig halsdukar och flaggor – och att ge allt redan från första minuten.
”Några av våra bästa dagar på the Kop har varit mot Manchester City. Låt oss se till att söndagen blir ännu en match på den listan.”
Manchester City väntas få ett fientligt mottagande på Anfield. Trots det har Liverpool inte vidtagit några extra säkerhetsåtgärder. Klubben anser sig vara väl rustad för att genomföra matchen som vanligt och planerar inte att kalla in förstärkta polisresurser.
”Källor på Anfield hänvisar till klubbens långa erfarenhet av att arrangera stormatcher i olika turneringar och förväntar sig inget utöver det vanliga i samband med en match av den här storleken”, skrev Liverpool Echo tidigare i veckan.







