Dominik Szoboszlai vill inte göra någon stor sak av målgesten han gjorde efter sitt drömmål mot Tottenham.
Besvikelsen var stor efter 0-0-matchen mot Fulham i lördags och många supportrar pekade på mittfältare som Dominik Szoboszlai och Ryan Gravenberch som en stor del av problemet.
Liverpool studsade tillbaka snabbt genom en härlig 3-1-seger mot Tottenham i Ligacupen. I matchen kom Szoboszlai in från bänken och slog till med ett magiskt vackert långskott. Han firade genom att lyfta fingret mot örat, vilket på vissa håll tolkats som en gest mot kritikerna.
Mittfältaren menar att det inte stämmer.
– Nej, det var för min egen skull. Jag hade bestämt mig inför matchen och bara gjorde det, säger han när han får frågan om målfirandet var en form av pik.
– Det här målet var för de som alltid står vid min sida. Vi är också människor, så vi kan göra sämre matcher och ha dåliga dagar.
– Jag tror det aldrig har funnits en spelare som spelat bra i varje match, så det kommer finnas dagar där jag spelar dåligt, men det viktigaste är hur man reagerar.
– Jag tycker att jag reagerade ganska bra och förhoppningsvis kan jag fortsätta så mot Bournemouth på söndag.
Szoboszlai är medveten om att han inte vann mer än en av tio dueller i matchen mot Fulham, något han tog upp när de olika mittfältsroller som Andoni Iraola vill se i sitt lag kom på tal.
– Jag vill bara vara på planen. Jag kanske inte är bäst som sexa eftersom jag vinner en av tio dueller, men nästa match kanske jag vinner åtta av tio, är jag då en bra sexa?
– Det handlar alltid om en balans. Det kommer finnas matcher där vi inte spelar som allra bäst som lag, eller att jag personligen inte gör det, eller någon annan.
– Men det gäller att lägga det bakom sig och blicka framåt. Det är reaktionen som är viktig.
Källa: Thisisanfield.com.

Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner