Cody Gakpo missade onsdagens Champions League-premiär mot Atletico Madrid på grund av en skada av det lindrigare slaget.
Inför den matchen meddelade Andoni Iraola att det fanns en chans att nederländaren skulle hinna bli spelklar redan till helgen.
På fredagens presskonferens gav han en färsk uppdatering om läget.
– Cody, vi får se, han tränade inte igår. Han ska försöka träna idag. Vi får se om han är redo för imorgon eller om han måste vänta till matchen därefter.
Det blir alltså ett sent beslut vad gäller om Gakpo ska involveras eller ej, men missar han Fulham-matchen bör han vara redo mot Tottenham på tisdag.
Bradley Barcola, som klev av med kramp i matchen mot Atletico Madrid, ska ha återhämtat sig väl.
– Vi ska träna i eftermiddag. Barcola, där var det bara kramp. Han var trött mot slutet så vi får se hur han känner sig idag, men det är ingen skada, han kommer vara tillgänglig om inget oväntat sker, sa Iraola.






-72c303.png)

