43-årige O’Neil, som alltså har en förtid som assisterande tränare för Liverpool U21 säsongen 2020/21, tog över "Tractor Boys" i somras efter Kieran McKennas överraskande avhopp i juni.
Efter en skaplig proffskarriär med närmare 500 matcher för klubbar som Portsmouth. Middlesbrough, West Ham, QPR, Norwich, Bristol City och Bolton har han sedan 2023 tränat Bournemouth, Wolves och Strasbourg – och fått sparken överallt.
Detta hade han att säga på presskonferensen inför kvällens fight mot Liverpool:
Om de två första ligamatcherna:
– Det finns mycket positivt att ta med sig. Med tanke på omställningen i klubben, antalet spelare vi värvat, en ny coach och allt arbete som lagts ned – att laget har tagit en seger mot Sunderland och såg så välorganiserat ut i 55 minuter mot Manchester United är positivt. Det kan normalt ta tid för ett lag att spela ihop sig, men killarna har visat en god förståelse för varandra.
Om köpet av Zian Flemming från Burnley sent på transferfönstrets sista dag:
– En viktig värvning. Emersonn och Chuba Akpom har varit utmärkta, men vi behövde få in en tredje anfallare. Han har tidigare gjort mål för ett nyuppflyttat lag, han bidrar med kvalitet och fysik, så det är ett mycket bra tillskott som dessutom ökar konkurrensen om platserna. Han är en bra kille, går i bräschen, tränar hårt. Det är viktigt att rekrytera rätt typ av person.






