Barcola tillbaka – men börjar troligen på bänken

Bild till nyheten Barcola tillbaka – men börjar troligen på bänken
Parisarna har 2-0 i ryggen inför returen på Anfield och får dessutom tillbaka en av sina bästa.

När PSG sätter sig på planet mot Merseyside på måndagseftermiddagen förväntas stjärnan Bradley Barcola vara med.

Yttern, som i ett års tid har kopplats samman med en potentiell flytt till Liverpool, har varit ute med en fotledsskada sedan PSG krossade Chelsea på Stamford Bridge. Han gjorde mål i båda matcherna mot Chelsea.

Skadan gjorde att han missade landskamper med Frankrike och nu har han varit borta nästan en månad.

Det är inte direkt så att PSG saknar bra anfallsspelare, vilket Desire Doue, Khvicha Kvaratskhelia och Ousmane Dembele visade förra veckan.

Men nu kommer tränaren Luis Enrique att kunna ta till ännu ett vapen i tisdagskvällens avgörande på Anfield. Enligt L'Equipe kommer 23-åringen med 38 mål och 36 assist för klubben att placeras på bänken.

Tidningen anser sig veta att Enrique helst vill vänta några dagar till innan Barcola återkommer i spel, men att han kommer använda honom om PSG skulle befinna sig i fara eller behöva ett mål på Anfield. De skriver vidare att spelaren själv nu är helt smärtfri, men lite rostig efter nästan en månads frånvaro.

PSG kommer att offentliggöra vilka spelare som reser senare idag. Vid avspark i morgon kväll har de vilat i sex dygn eftersom de fick hjälp av det franska fotbollsförbundet att flytta toppmötet mot Lens. 


✊
En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem


3 kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna läsa kommentarer.
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer