– Vi måste glömma förlusten och ge allt

Bild till nyheten – Vi måste glömma förlusten och ge allt
Ryan Gravenberch hoppas att laget ska visa upp sig från sin rätta sida när de återigen ska ta sig till Molineux Stadium, denna gång för spel i FA-cupen.

Liverpool återvänder till arenan med den tunga 2-1-förlusten i tisdags färskt i minnet. 

Ryan Gravenberch gillar dock att de snabbt får möjligheten att studsa tillbaka.

– Det gör ont men vi måste glömma förlusten, gå vidare och ge allt, säger han till Liverpoolfc.com.

– Vi gjorde ingen bra match senast. Vi måste vara mer tålmodiga med boll, inte slarva lika mycket och skapa fler chanser. Om vi skapar de chanserna kommer vi att göra mål.

Det är första gången sedan 2017 som Liverpool spelar mot samma lag på samma arena två gånger på så kort tid. För Gravenberch är det en ny upplevelse.

– Det är första gången det hänt. Vi mötte dem i ligan och sedan ska vi möta dem i FA-cupen på fredagen. Vi fick inte med oss resultatet (i tisdags) så vi måste förbereda oss väl och visa att vi kan lyckas.

– De har ett bra lag. De ligger sist i ligan men jag tycker inte att de förtjänar att vara där eftersom de har ett väldigt bra lag, vilket man också såg i matchen.

– Jag vet att det kommer att bli tufft eftersom de har stärkt sitt självförtroende nu. Men vi måste vara mentalt starka och visa att vi också kan få med oss ett bra resultat.

Det som står på spel i kvällens match är en kvartsfinalsplats i FA-cupen. Gravenberch hade gärna adderat en FA-cuptitel till sitt cv efter att ha vunnit Premier League och Ligacupen under sin tid som röd.

– Som spelare vill man vinna alla titlar. Man vill vinna varje match och det är den inställningen man måste visa. Vi kommer att åka dit och visa det.


✊
En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem


0 kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna läsa kommentarer.
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer