2026-02-28
Liverpool levererade inte en av säsongens bästa insatser när West Ham kom på besök till Anfield, men de visade återigen prov på förbättring på fasta situationer då hörnmål spelade en avgörande roll i vad som blev en 5-2-seger.
Detta hade Arne Slot att säga på presskonferensen efter matchen:
– Väldigt nöjd. Först och främst för att det var anledningen att vi vann och för det andra var det för att era kollegor just sa: "Bra spelat, bra spelat" och jag sa: "Enligt mig så har vi spelat bättre den här säsongen". Vi spelade mellan OK och bra – så vi var OK till bra men det var inte vår bästa match den här säsongen. Vi har spelat bättre och förlorat och vi har spelat bättre när vi släppt in mål på fasta situationer.
– Men som jag alltid sagt så har det vänt tillbaka till det normala. Vi skapade en hel del chanser på fasta situationer under första halvan av säsongen och nästan varje fast situation mot oss gick i mål och idag såg man det motsatta. En av deras första stora chanser var på en fast situation och under de första sex eller sju månaderna av säsongen hade den gått in, till 100 procent. Men nu gjorde vi mål och då såg det betydligt bättre ut för oss.
– Det har gått tillbaka till det normala. Det är den största anledningen. Jag sa nyss att vi skapade en hel del chanser under första halvan av säsongen utan att göra mål och att vi hade otur för många gånger defensivt. Vi har varit nära många gånger. Även idag när vi släppte till fasta situationer så gjorde de ett mål och kunde ha gjort ett andra i andra halvlek.
– Kanske har det skett några små förändringar offensivt och defensivt, vi kanske ställer upp oss lite annorlunda. Men den största anledningen är att det gått tillbaka till det normala. Det fanns en period då vi var 23 mål bakom Arsenal på fasta situationer, inklusive straffar. Och det är inte så att vi är endast tre mål bakom men vi har minskat avståndet. Men man vet aldrig vad som kan hända i helgen eftersom det inte vore en överraskning om Arsenal gör tre mål på fasta situationer nu.
– Det har hänt flera gånger under säsongen att vi haft problem i perioder av tre, fyra eller fem minuter. Men som jag sagt många gånger så har det resulterat i att vi släppt in mål och om det händer vid 0-0 så har man en annan känsla än då man ligger under med 1-0 än om man leder med 3-0. Det fanns nog ingen period där de var nära att minska avståndet till ett mål. De gjorde 3-1 och då skapade vi den farligaste chansen för 4-1 genom Cody Gakpo. Sedan gjorde vi 4-1 och det var Gakpo som gjorde det.
– De kom tillbaka till 4-2, vi skapade chanser igen, så det var aldrig farligt men jag kunde känna nervositeten på arenan och det är såklart rimligt eftersom vi så många gånger har tappat ledningar.
– Jag gillar aldrig att släppa in mål men om vi måste göra det så gillar jag att vi hade tio spelare i och runtikring straffområdet och ibland har man lite otur att bollen bara faller ned till en av deras spelare när vi hade sju eller åtta där, eller kvaliteten hos spelare som klev fram i form av Soucek. Det är också positivt på något sätt eftersom vi ibland har släppt in mål där inte alla vara spelare har hunnit hem.
– Jag tror att den kommer för tidigt (matchen mot Wolves). Men jag sa förra veckan att jag trodde att han skulle vara tillgänglig idag, så ibland sker sådana saker med skador, det kan utvecklas på ett positivt eller negativt sätt. Vi tror inte att det ska ta allt för lång tid.
Källa: Liverpoolfc.com.

En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem