Annonsplats

brighton2026-02-13

đŸ“č Senaste nytt inför Brighton

Bild till nyheten đŸ“č Senaste nytt inför Brighton

Inför FA-cupmatchen mot Brighton pratade Arne Slot bland annat om eventuell rotation i startelvan, Virgil van Dijks enorma betydelse för laget och hur hans syn pÄ fasta situationer förÀndrats denna sÀsong.

Slot om Endos skada:

– Vi behöver fortfarande undersöka det nĂ€rmare, men det Ă€r uppenbart att han kommer att vara borta ganska lĂ€nge. 

Om att Ànnu ett högerbacksalternativ försvinner:

– Ja, men glöm inte att han Ă€ven Ă€r bra som mittback och pĂ„ mittfĂ€ltet. Vi mĂ„ste försöka se till att de spelare vi har förblir tillgĂ€ngliga.

Om att hantera spelarnas belastning:

– Det Ă€r inte första gĂ„ngen vi spelar tre matcher pĂ„ sju dagar. Jag har pratat mycket om att det Ă€r en naturlig del av att vara i en toppklubb, men tre matcher pĂ„ Ă„tta dagar Ă€r bĂ€ttre och vissa lag fĂ„r tre pĂ„ nio. I FA-cupen gör det ju skillnad vilken lottning man fick ocksĂ„, vi möter ett starkt Brighton. 

– Det finns mĂ„nga likheter mellan oss och Brighton för tillfĂ€llet. De förtjĂ€nar inte att vara pĂ„ den position de Ă€r, de spelar sĂ„ mycket bĂ€ttre Ă€n vad tabellen visar. De har förtjĂ€nat mer Ă€n vad de fĂ„tt i mĂ„nga matcher. SĂ„ det Ă€r en ny utmaning för oss. 

– IgĂ„r tog det lĂ„ng tid för mig att somna för jag hade sĂ„ mĂ„nga olika tankar kring startelvan i huvudet. Spelar man samma spelare igen? Är det hĂ€r chansen för de andra? Vilka dĂ„? PĂ„ vilka positioner? Jag behöver ett dygn till pĂ„ mig att bestĂ€mma.

Om hur FA-cupen prioriteras:

– Vi har tre prioriteringar: FA-cupen, Champions League-platserna och Champions League. Samtidigt Ă€r vi medvetna om lĂ€get i truppen, sĂ„ det Ă€r viktigt att hantera belastningen för spelarna. 

– Vi ska trĂ€na idag och dĂ„ ser vi hur spelarna kĂ€nner sig och efter samtal med dem kan vi fatta beslut.

Om akademispelare kan vara ett alternativ:

– Jag har ögonen pĂ„ dem hela tiden, de trĂ€nade igĂ„r. NĂ„gra av dem kommer nĂ€rmare och nĂ€rmare A-lagsspel och nĂ„gra Ă€r redan dĂ€r som Rio och Trey. SĂ„dana hĂ€r matcher skulle kunna vara en chans för dem, men man mĂ„ste hitta rĂ€tt balans eftersom vi möter ett starkt Brighton.

Om det blir svÄrare att rotera med tanke pÄ motstÄndet:

– Ja, sjĂ€lvklart. Om vi hade haft en annan motstĂ„ndare sĂ„ hade jag kanske fattat andra beslut.

Om hur viktig Van Dijk Àr:

– Enormt. Ser man pĂ„ alternativen vi har sĂ„ om man inte spelar sĂ„ finns inga andra alternativ, detsamma gĂ€ller med Ibou. Joe kommer tillbaka nu. 

– Han har varit skadefri hela tiden och jag har pratat mycket om hur imponerande det Ă€r av honom att kunna spela var tredje dag, varje gĂ„ng, i hans Ă„lder. NĂ€r jag ser hur hĂ„rt han jobbar Ă€r det dock inte sĂ€rskilt överraskande. 

– Det Ă€r ocksĂ„ svĂ„rare att hĂ„lla sig skadefri nĂ€r laget stöter pĂ„ sĂ„ mĂ„nga motgĂ„ngar. SĂ„ det sĂ€ger mycket om hur hĂ„rt han jobbar och hans mentala styrka. 

ANNONS

Om Van Dijks styrka i luftrummet:

– I dagens Premier League Ă€r det nĂ€stan den enda egenskap man behöver! 

– Han gjorde mĂ„l mot Bournemouth och nu senast. Han har gjort nĂ„gra viktiga mĂ„l för oss den hĂ€r sĂ€songen, definitivt förra sĂ€songen. Han Ă€r ett hot i luften offensivt och defensivt Ă€r han viktig för oss. 

Om han Àndrat sÀttet att ta sig an fasta situationer pÄ:

– Min första tanke Ă€r nej. Det Ă€r nĂ€stan omöjligt att vinna en tuff match med en negativ fasta situationer-balans. I Premier League Ă€r alla matcher tuffa. 

– Men med tanke pĂ„ utvecklingen sĂ„ borde jag nog sĂ€ga ja. Jag kan inte sluta prata om hur avgörande fasta situationer Ă€r. Jag har fĂ„tt frĂ„gor om skillnaden pĂ„ vĂ„ra insatser i Champions League och i Premier League och det enkla svaret Ă€r fasta situationer. I Champions League Ă€r vi i topp dĂ€r och i Premier League ligger vi i botten.

– Premier League nu handlar sĂ„ mycket mer om fasta situationer Ă€n förra sĂ€songen. Även om jag alltid tyckt det varit viktigt sĂ„ har det ökat drastiskt nu. Det Ă€r omöjligt att vinna ligan om man har ett facit pĂ„ fasta situationer som vi har, man mĂ„ste vara plus fem, sex, sju, Ă„tta, nio, tio för att ens ha en chans, oavsett hur man spelar dĂ€remellan.

Om vad Szoboszlai och Kerkez kan bidra med mot Brighton:

– De har varit vĂ€ldigt viktiga för oss. De bidrar med energi. Milos har visat att han Ă€r solid i defensiven och att han kan försvara i en-mot-en-situationer mot de bĂ€sta yttrarna i vĂ€rlden. Nu börjar vi se allt mer av det vi sĂ„g i Bournemouth, att han ocksĂ„ Ă€r ett hot i offensiven. 

– Dominik, jag skulle kunna prata lĂ€nge om alla hans kvaliteter. Med och utan boll. Kan göra mĂ„l pĂ„ frispark. Arbetskapaciteten. Vi alla kan se vilken teknik han har och hur smart han Ă€r. Om man kan spela pĂ„ sĂ„ mĂ„nga positioner mĂ„ste man besitta fantastiska egenskaper.

Om hur de ska fortsÀtta vara lika stabila som mot Sunderland:

– Men City hade endast ett skott efter vĂ„rt mĂ„l och det blev mĂ„l och dĂ„ förĂ€ndrades kĂ€nslan i matchen. Marginalerna har varit smĂ„ för oss under sĂ€songen, sĂ„ fort det andra laget börjat nĂ€rma sig mĂ„let sĂ„ har de gjort mĂ„l och vi har behövt jobba sĂ„, sĂ„ hĂ„rt för att sjĂ€lva göra mĂ„l.

– Jag sĂ„g inga jĂ€tteskillnader pĂ„ de sista 20 minuterna senast jĂ€mfört med mot City. Den stora skillnaden var att de gjorde mĂ„l pĂ„ första chansen efter vĂ„rt mĂ„l. 


✊
En snĂ€ll pĂ„minnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera pÄ LFC.se
- 299 kr/Är (25 kr/mÄnad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/Är för familjemedlem

Kommentarer (29)

Supporterklubben

Vill du fÄ ut mer av ditt Liverpool?

Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du fÄr allt innehÄll pÄ LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.