Arne Slot har tvingats använda sig av mängder av olika spelare på högerbackspositionen denna säsong. Till bortamatchen mot Sunderland, med Conor Bradley och Jeremie Frimpong på skadelistan samtidigt som Dominik Szoboszlai var otillgänglig på grund av avstängning och Joe Gomez inte var redo för en start så fick Wataru Endo kliva ut till höger i backlinjen och därmed göra sin första ligastart för säsongen.
Endo stod för en fin insats där han visade prov på sina fysiska kvaliteter innan han efter en dryg timme fastnade i gräset och skadade ankeln. Japanen försökte spela vidare innan han blev liggandes och sedan utburen på bår.
När Slot efter matchen fick frågan om Endos status kunde han inte ge någon positiv uppdatering.
– Hur allvarligt det är vet vi inte än, det måste undersökas närmare imorgon. Men det ser inte bra ut. Jag förväntar mig att han blir borta under en lång, lång, lång tid. Och vad det exakt innebär är svårt att säga just nu.
Det adderar till svårigheterna som laget behövt hantera under säsongen.





-72c303.png)


