Van Dijk om buropen: Vi behöver fansens stöd

Bild till nyheten Van Dijk om buropen: Vi behöver fansens stöd
Lagkaptenen har reagerat på de spridda burop som hördes på Anfield efter 1-1-matchen mot nästjumbon Burnley.

När det stod klart att Liverpool inte tog mer än en poäng i hemmamatchen mot Burnley valde delar av Anfieldpubliken att uttrycka sitt missnöje genom burop.

– Jag gillar inte burop från mina egna supportrar, konstaterade Virgil van Dijk när han fick frågan om buropen hade smärtat honom.

Supportrarnas frustration grundar sig i en längre period av undermåliga resultat och insatser som minst sagt lämnat mer att önska. Laget är förvisso obesegrade i 12 matcher, men tre av de fem senaste på Anfield har slutat i kryss som borde kunnat ha varit segrar.

– Vad kan jag säga? Vi måste fortsätta jobba på, sa Van Dijk.

Det är första gången sedan 1980/81 som Liverpool misslyckats att vinna mot någon av de tre nykomlingarna på Anfield. 

– 1980? Wow. Det är vår verklighet nu och vi behöver stöd, det är det enda jag kan säga.

– Jag är frustrerad. Jag är frustrerad över att vi började slarva efter 60 minuter och det är inte första gången. Vi måste lösa det.

– Vi har pratat om det, men vi måste uppenbarligen göra det igen och måndag blir en viktig dag för det eftersom vi på onsdag har en väldigt tuff match, inte bara på grund av stämningen där men också för att det är mot ett De Zerbi-lag som kan göra det svårt för en.

– Vi jobbade hårt för att skapa chanser och vi skapade en hel del, men tyvärr kunde vi inte ta hem segern. Vi jobbar på. Om jag hade haft en lösning hade vi inte haft den här konversationen. Vi har 48 timmar på oss att analysera det här, vi och tränarstaben, och vi kommer att prata om det och sedan måste vi verkställa det.

– Vi skapade många chanser. Det är ett bra tecken, särskilt om man tänker på de senaste matcherna som vi kryssat. Vi hade mycket boll och skapade chanser. Men det blev oavgjort och det är frustrerande. 

– Har vi förlorat auran av Premier League-mästare? Det kunde ha blivit 3-1 eller 4-1. Jag skulle inte säga att det är problemet, jag skulle säga att det är någonting som saknas just nu och det vill vi förändra.

"Får se vad som händer på marknaden"

Mittbacken fick frågan om vad klubben kan göra på transfermarknaden innan januarifönstret stänger.

– Det är tungt att Conor är borta. Vi har en högerback borta. Vad klubben än gör så finns det en plan bakom det, som ni alla vet, det är ingen snabblösning. Vi får se vad som händer på marknaden, jag har ingen aning om vad som pågår bakom kulisserna.

Truppen får åtminstone snart efterlängtad förstärkning i form av Mohamed Salah som återvänder från de Afrikanska mästerskapen.

– Alla borde se fram emot det. Vi får se när han är tillbaka och förhoppningsvis kan han hjälpa oss. Med tanke på hans kvalitet så kan han vinna matcher och bidra till bra resultat.

– Mo är en väldigt viktig del av vår trupp på och utanför planen och vi är glada att han ska komma tillbaka. Dessvärre kunde han inte nå finalen i AFCON men när han kommer tillbaka måste han hjälpa oss.

✊
En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem


0 kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna läsa kommentarer.
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer