– Jag ber om ursäkt till laget

Bild till nyheten – Jag ber om ursäkt till laget
Dominik Szoboszlai bjöd både på ett ypperligt mål och ett grovt misstag i segern mot Barnsley. Han erkänner att klackförsöket i eget straffområde satte laget i en onödigt svår sits.

Det var ett heltaggat Barnsley som kom till Anfield för spel i FA-cupen och inledningsvis såg det ut som att de skulle kunna sätta rejäl press på det rödklädda hemmalaget. 

Dominik Szoboszlai dundrade dock in 1-0 tidigt och när Jeremie Frimpong även han bjöd på en fin individuell prestation som betydde 2-0 kändes läget betydligt lugnare för The Reds. Gästerna skulle dock bjudas på en potentiell väg tillbaka in i matchen precis innan paus då "Szobo" stod för ett nonchalant klackförsök i eget straffområde, som resulterade i ett 2-1-mål.

Det gjorde att matchen levde länge, innan inhopparna Florian Wirtz och Hugo Ekitiké såg till att utöka sitt lags ledning i slutskedet.

– Jag ber om ursäkt till laget. Jag gjorde det svårt för oss, med vad jag skulle kalla ett slarvigt misstag, sa Szoboszlai till TNT Sports efter matchen.

– Men sådant kan hända inom fotbollen, vi går vidare och kan tänka på nästa runda.

Det han gjorde i den nionde minuten, när han slog till med matchens första mål från distans, var betydligt mer positivt.

– Äntligen kom jag in i min yta. Jag tänker egentligen inte så mycket när jag har ett skottläge, så jag tog chansen och sköt. Äntligen gick det in, så det känns bra.

Mittfältaren behöll sin plats i startelvan efter torsdagens bortamatch mot Arsenal. Slot gjorde sex förändringar, men det var ett starkt lag han skickade ut på Anfield-gräset.

– Vi ville visa att vi tar det på allvar, sa Szoboszlai.

– Oavsett vem som spelar så tar vi det alltid på allvar, men vi visade återigen att vi behöver hela truppen. Spelare som kanske inte spelat lika mycket som andra kom in och de visade sin kvalitet. Vi behöver alla spelare.

Det var först när Florian Wirtz och Hugo Ekitiké blev inbytta som The Reds verkligen fick fart på offensiven. De båda spelarna assisterade varandra till varsitt mål.

– Jag tror att vi behöver lite mer tid för att lära känna varandra bättre. Jag tycker att vi utvecklats mycket sedan i somras, alla de nya grabbarna har kommit in bra tror jag, men du får fråga dem.

– Jag är glad för Flo och för Hugo, för alla grabbarna. Även för supportrarna. Vi tar med oss det här framåt.

"Respektlöst"

Barnsley-tränaren Conor Hourihane var irriterad efter matchen och menade att Szoboszlai uppträtt respektlöst då han inte trodde att ungraren hade agerat på samma sätt i en Premier League-match.

Slot fick en fråga om situationen när han intervjuades efter slutsignal.

– Vad menar han med respektlöst? Jag tycker inte man bör göra det i en match i Premier League, Ligacupen, en träningsmatch eller på träning. Det var ett konstigt beslut och jag har min åsikt om det men jag håller den för mig själv innan jag pratar med Dom, sa han.

Källa: Thisisanfield.com.


✊
En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem


0 kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna läsa kommentarer.
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer