Räds inte det hektiska schemat: Fotboll är min passion

Bild till nyheten Räds inte det hektiska schemat: Fotboll är min passion
Totalt har The Reds hela nio matcher i januari. Hugo Ekitiké ser bara möjligheter med det intensiva spelschemat.

Liverpool inledde det nya året med en tam insats mot Leeds som inte resulterade i mer än en poäng. Matchen var den första av nio som ska spelas innan januari är över, härnäst är det Fulham som står för motståndet på Craven Cottage.

– Det är ett bra lag. De har fantastiska spelare men jag tror att några av dem har rest för att spela AFCON. Det kommer att bli en tuff match för oss men vi är redo att jobba hårt, säger Hugo Ekitiké till Liverpoolfc.com.

– Det var såklart speciellt att spela vid jul och på nyårsdagen, det är härligt. Förut såg jag matcherna på tv, så att vara här och få spela i de matcherna är en ära. Nu har vi en hektiskt period framför oss med många matcher i januari, men det är upp till oss att hålla oss i form, återhämta oss bra efter varje match för att vara redo.

Att lägga ned det jobb som krävs för att vara just redo för varje match är ingenting främmande för Ekitiké.

– Det är en del av mitt jobb, vårt jobb. Fotbollen är min passion, så jag ger alltid 100 procent för att vara redo och kunna spela varje match. För mig känns det inte som ett jobb, det är min passion. Jag älskar att göra det och det är vad som krävs.

Spelarna var frustrerade efter 0-0-matchen mot Leeds. 

– Det var en tuff match mot ett bra lag. De spelade ett lågt försvarsspel, de hade inte så mycket boll och det var upp till oss att skapa chanser. Men det är en lärdom. Vi får ta med oss det som var bra in till Fulham och visa att vi alltid kan bli bättre. 

– Vi vann inte, men vi förlorade inte, så det är upp till oss att blicka framåt och ta oss an nästa match som vi ska vinna.

– Det har varit en tuff period för oss, men vi håller ihop och jobbar tillsammans. Det har blivit lite bättre även om jag inte kan säga att det är toppen eftersom vi kryssat några matcher på slutet. Det viktigaste när man spelar här är att vinna, så vi kan inte vara nöjda.

Ekitiké har varit en av lagets bästa spelare under stora delar av säsongen och står noterad för 11 fullträffar. I och med Alexander Isaks skada är ansvaret nu ännu större på fransmannen.

– Det som hände hände och jag är ledsen för hans skull, det är aldrig kul att komma till en ny klubb och åka på den typen av skada, det är tufft. När det gäller mig själv så försöker jag att göra mitt jobb. Tränaren väljer att spela mig och jag försöker visa honom och supportrarna att jag kan hjälpa laget. Det spelar ingen roll om jag gör mål, gör assist, det viktigaste för mig är att vinna.


✊
En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem


0 kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna läsa kommentarer.
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer