2025-10-22
Efter fyra raka förluster fick Liverpool äntligen fira en seger igen när de gästade Eintracht Frankfurt i Champions League. Det blev dessutom en klar seger där de besvarade ett 1-0-mål från hemmalaget med fem obesvarade mål.
En av målskyttarna för kvällen, Virgil van Dijk, fick efter matchen en fråga om det var en "statement"-seger från The Reds.
– Jag vet inte om det är ett "statement" men det är ju en seger och någonting att bygga vidare på. Nu är det vidare till nästa, sa lagkaptenen till TNT Sports.
– Vi har, eller åtminstone jag, varit med inom fotbollen under ett bra tag, så jag tycker inte att lättnad är rätt ord men vi var ju alla besvikna efter förlusterna. Det är positivt att det, att förlora fyra matcher i rad, inte hänt tidigare under min tid här, det är någonting man måste hantera som grupp – hålla samman, blockera allt snack utifrån och fortsätta jobba. Idag vann vi, det är allt. Vi tog tre poäng. Nu måste vi återhämta oss och göra oss redo för Brentford.
Mittbacksduon Van Dijk och Ibrahima Konaté skrev båda in sig i målprotokollet i storsegern.
– Mitt mål kom framför målvakten, Ibous var en kraftfull nick. Senast vi gjorde det var i Milano tror jag. Så det var bra att vi kunde spela en viktig roll i segern.
🇳🇱x🇫🇷 pic.twitter.com/Wyw1b072Cx
— Liverpool FC (@LFC) October 22, 2025
Laget säkrade tre viktiga poäng, men det blev ingen hållen nolla.
– Vi försöker att hålla nollan. Man jobbar så hårt men inom fotbollen kan man såklart släppa in mål. Tyvärr hände det idag. Men det handlar om hur man reagerar på det och i slutändan handlar det om att vinna matcher, utvecklas och försöka bli bättre varje dag.
– Det kanske låter som en kliché men det är det enda vi tänker på. Som sagt så får vi inte dras med i allt det negativa som pågår. Vi vill prestera, vi vill utvecklas och det är vårt mål.
Nederländaren fick frågan om hur svårt det är att blockera allt snack utifrån.
– För mig är det ganska lätt men jag har ju varit med längre än vissa andra. Det är någonting vi fokuserar på: det enda man kan göra om man ska prestera på bästa sätt är att fokusera på uppgiften man har framför sig, och det är att prestera som lag. Det är det enda sättet man kan vinna matcher på.
– Vi har den individuella kvaliteten, annars hade man inte spelat för Liverpool. Vi måste göra det tillsammans för att nå framgång. Fortsätta framåt och inte låta sig påverkas av allt snack.

Säkra sajtens överlevnad!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
299 kr/år och 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner