2025-10-21
Mittfältaren var inte en del av de avslutande förberedelserna inför truppens avresa till Tyskland och ser därmed ut att missa matchen mot Eintracht Frankfurt. Positivt var att Wataru Endo tränade igen efter sin skadefrånvaro.
Champions League-spel stundar, vilket innebar att tv-kamerorna var på plats på AXA Training Centre för att filma en del av lagets sista träningspass innan avresa till Tyskland.
Ett frågetecken inför var huruvida Ryan Gravenberch var redo för träning eller ej efter att ha vrickat till foten i söndagens match mot Manchester United. När truppen klev ut på träningsplanen syntes mittfältaren inte till, så troligtvis kommer han att missa mötet med Eintracht Frankfurt.
Wataru Endo var tillbaka i träning efter att ha missat matchen mot Man United och Japans senaste landskamper på grund av en hamstringsskada. Alexis Mac Allister kunde träna på som vanligt trots smällen mot huvudet som han åkte på i söndags.
Målvakter: Mamardashvili, Woodman, Pecsi
Försvarare: Gomez, Bradley, Robertson, Kerkez, Konaté, Van Dijk, Frimpong
Mittfältare: Szoboszlai, Wirtz, Jones, Endo, Nyoni, Mac Allister
Anfallare: Salah, Chiesa, Gakpo, Isak, Ngumoha, Ekitiké

Säkra sajtens överlevnad!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
299 kr/år och 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner