Lagkaptenen menar att Manchester United uppvisat bÄde styrkor och svagheter under sÀsongsinledningen och hoppas att The Reds kan utnyttja de sistnÀmnda pÄ söndag.
En av fotbollsvÀrldens allra största matcher stÄr för dörren. Liverpool vÀlkomnar Manchester United till Anfield för en match de hoppas ska innebÀra slutet pÄ den nu tre matcher lÄnga förlustsviten.
Virgil van Dijk Àr vÀl medveten om att laget mÄste höja sig efter den tunga vecka de hade inför landslagsuppehÄllet. Han ser dock en framgÄngsrik sÀsong framför sig om de hittar de vÀgar till de förbÀttringarna.
â Det Ă€r ganska uppenbart att vi mĂ„ste bli bĂ€ttre, offensivt, defensivt, med boll, fasta situationer, men faktum Ă€r att vi vunnit sju av de tio matcher vi spelat. Och dĂ„ har vi fortfarande sĂ„ mycket att förbĂ€ttra, sĂ„ man kan ocksĂ„ se det sĂ„ att de förbĂ€ttringarna kan resultera i en vĂ€ldigt speciell sĂ€song, sĂ€ger han till Sky Sports.
â Vi vet hur vĂ€rlden fungerar. Vi vet att det pratas och analyseras. Det Ă€r vĂ„rt jobb att hĂ„lla fokus pĂ„ den match vi har framför oss och jobba pĂ„ de delar vi mĂ„ste förbĂ€ttra. Vi Ă€r inte blinda, vi vet att vi mĂ„ste bli bĂ€ttre.
â Det hĂ€r Ă€r en tuff sĂ€song för oss med tanke pĂ„ vĂ„ra motstĂ„ndare, med tanke pĂ„ situationen vi Ă€r i, jag sa det frĂ„n första omgĂ„ngen att det skulle bli en tuff sĂ€song. Nu hade vi sju tunga dagar och det mĂ„ste vi hantera inom gruppen och visa det ute pĂ„ planen. Vi fĂ„r nya chanser var tredje eller fjĂ€rde dag och pĂ„ söndag kommer just en sĂ„dan möjlighet.
Alla inom klubben vet hur mycket söndagens match betyder för supportrarna.
â Alla förstĂ„r hur viktig matchen Ă€r. Det Ă€r en match frikopplad frĂ„n allting annat. Det spelar inte sĂ„ stor roll hur formen för nĂ„got av lagen Ă€r, det Ă€r en tuff match. En match som bĂ„da lagen ser fram emot, jag ser fram emot den, supportrarna gör det.
â Det Ă€r ett privilegium att fĂ„ vara en del av den. Man mĂ„ste omfamna det och ge allt, kĂ€mpa för allt man stĂ„r för.
Manchester United kommer till matchen som tia i tabellen med tio inspelade poÀng pÄ sju matcher. Arne Slot pratade pÄ presskonferensen inför söndagen att han tycker att Ruben Amorims lag spelat bÀttre Àn vad tabellen visar. Van Dijk ser samtidigt svagheter som kan utnyttjas.
â De har gjort bra vĂ€rvningar. De kan skada vilket lag som helst i ligan och det har de gjort i vissa lĂ€gen under sĂ€songen. Som sagt sĂ„ Ă€r det hĂ€r en match som lever sitt egna liv. Vi mĂ„ste vara redo för vilket scenario som helst, fasta situationer, kontringar, allt. Vi mĂ„ste vara redo.
â I vissa stunder har de visat en hög nivĂ„, men de har ocksĂ„ visat svagheter som vi förhoppningsvis kan dra nytta av.
â Vi har under Ă„ren mött dem dĂ€r kĂ€nslan varit att vi ska slĂ„ dem, men dĂ€r vi kryssat som under de tvĂ„ senaste sĂ€songerna. Vi blev utslagna av dem i FA-cupen, vilket var tungt. Den hĂ€r matchen Ă€r alltid tuff, oavsett förutsĂ€ttningar. Vi mĂ„ste vara redo för kamp.
Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du fÄr allt innehÄll pÄ LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.