Annonsplats

slot2025-10-03

đŸ“č Senaste nytt inför Chelsea

Bild till nyheten đŸ“č Senaste nytt inför Chelsea

Arne Slot gav en uppdatering kring skadelÀget och pratade bland annat om problemen i spelet som lett till de senaste förlusterna och hur han ser pÄ Mohamed Salahs form nÀr han mötte pressen inför lördagens match pÄ Stamford Bridge.

Slot om skadelÀget:

– Alisson kommer inte vara med i truppen imorgon och han kommer inte resa med landslaget. Han kommer vara borta pĂ„ lördag. 

– Hugo kommer trĂ€na idag. Detsamma gĂ€ller Federico. Vi fĂ„r se efterĂ„t hur de kĂ€nner sig.

Om hur lÀnge Alisson blir borta:

– Det beror lite pĂ„ hur snabbt Ă„terhĂ€mtningen gĂ„r. Det Ă€r uppenbart att han inte kommer spela pĂ„ lördag och att han inte kommer spela för Brasilien. Jag skulle bli förvĂ„nad om han Ă€r redo för första matchen efter uppehĂ„llet, men dĂ€rifrĂ„n kan det variera. Det Ă€r svĂ„rt att sĂ€ga antal dagar eller veckor. 

Om Mamardashvilis möjlighet:

– Vi sĂ„g mot Southampton hur bra han anpassat sig. Vi visste att vi vĂ€rvade en duktig mĂ„lvakt. Vi sĂ„g att han anpassat sig vĂ€l i klubben, vilket inte Ă€r nĂ„gon överraskning eftersom han Ă€r en duktig mĂ„lvakt. Nu fĂ„r han göra det Caoimhin har gjort sĂ„ mĂ„nga gĂ„nger förr. 

Om han oroas över Alissons skadeproblem:

– Jag Ă€r ingen lĂ€kare sĂ„ jag kan inte sĂ€ga om det Ă€r exakt samma sak eller inte. Det jag Ă€r intresserad av Ă€r om han kan spela matcher eller inte. Det finns andra inom klubben som kan ge dig ett bĂ€ttre svar. 

Om hur spelarna reagerat pÄ förlusterna:

– Om reaktionen pĂ„ förlusten mot Palace Ă€r en förlust mot Galatasaray sĂ„ kan man undra om det Ă€r positivt, men jag sĂ„g ett lag som ville försöka frĂ„n första till sista stund. Det var annorlunda jĂ€mfört med Palace-matchen, vi vann mĂ„nga fler andrabollar. Som mot Palace var vi nĂ€ra ett resultat och som jag sa förra sĂ€songen sĂ„ Ă€r marginalerna sĂ„ smĂ„ och det gĂ€ller Ă€ven nu. Vi försöker hitta ett sĂ€tt att utöka de marginalerna, sĂ„ att det inte handlar om att EkitikĂ© kommer fri, blir dragen i tröjan och stĂ„r pĂ„ benen som vĂ„ra spelare ofta gör, sĂ„ en sekund senare fĂ„r en spelare en (visade en lĂ€tt touch i ansiktet) och faller till marken som om det var den vĂ€rsta smĂ€ll han nĂ„gonsin fĂ„tt och domaren blĂ„ste straff.

– SĂ„dant kan hĂ€nda och vi bör vara bĂ€ttre sĂ„ att det inte pĂ„verkar sĂ„ mycket. 

Om hur Alexander Isak anpassat sig:

– NĂ€r han kom sa jag att han kommer fĂ„ göra matcher, men om man lĂ€gger ihop minutrarna kanske det endast Ă€r tvĂ„ eller tre matcher just nu. Det var det vi fick pĂ„ grund av situationen innan, och vi visste om det sĂ„ det Ă€r ingen ursĂ€kt. Han har gjort ett mĂ„l. Han kommer i bĂ€ttre och bĂ€ttre form. Det viktigaste Ă€r att han mĂ„ste anpassa sig till laget och laget mĂ„ste anpassa sig till honom och det blir bĂ€ttre ju mer man spelar. 

– Vi Ă€r fokuserade pĂ„ det som sker hĂ€r och nu, men det finns mĂ„nga likheter med hur det sĂ„g ut under andra halvan av förra sĂ€songen. Skillnaden var att vi dĂ„ gjorde sju mĂ„l pĂ„ fasta situationer som resulterade i mĂ„nga segrar och nu har vi slĂ€ppt in fyra mĂ„l. Imorgon möter vi Chelsea, jag tror att de har gjort över hĂ€lften av mĂ„len pĂ„ fasta situationer. Det Ă€r den nya verkligheten i Premier League och vi gjorde det bra i andra halvan av förra sĂ€songen. Vi har haft mĂ„nga bra chanser den hĂ€r sĂ€songen utan att göra mĂ„l.

Om de mÄste jobba mer pÄ fasta eller om det handlar om flyt:

– Som jag sa sĂ„ har vi varit vĂ€ldigt nĂ€ra att göra mĂ„l pĂ„ fasta situationer. Ibou hade en bra chans mot Galatasaray och mot Palace. Jag Ă€r nöjd med antalet chanser vi skapar pĂ„ fasta situationer, men vi har inte gjort mĂ„l Ă€n. Handlar det om tur? Otur? Jag skulle sĂ€ga att det Ă€r lite otur just nu. 

– JĂŒrgen gav mig mĂ„nga gĂ„vor men en var att han slutade trea och femma Ă„ret innan, jag kom in som ny trĂ€nare och folk tĂ€nkte: "Åh, lĂ„t oss spela mot Liverpool nu med nya trĂ€naren". Lagen spelade helt annorlunda mot oss under den andra halvan av sĂ€songen nĂ€r vi ledde ligan jĂ€mfört med den första. 

– Det fortsĂ€tter nu. Vi mĂ„ste hitta svar pĂ„ det. Ett av svaren förra sĂ€songen var fasta situationer. 

ANNONS

Om Bradley och Frimpong Àr frustrerade över speltiden:

– Jag tror inte det. Conor Bradley var skadad under försĂ€songen och tog med sig den in i sĂ€songen. Frimpong har ocksĂ„ varit skadad. Jag skulle bli förvĂ„nad om spelare som Ă€r skadade klagar över speltiden, det vore nĂ„gonting nytt för mig. Ja, de Ă€r tillbaka, men vi tror inte att man kan spela tre matcher i veckan direkt efter att ha varit skadad. 

– Dominik Szoboszlai har gjort det vĂ€ldigt bra, kanske inte just i straffsituationen senast, men det Ă€r en situation pĂ„ vĂ€ldigt mĂ„nga minuter. 

Om Mohamed Salah Àr ur form:

– Även dĂ€r ser jag samma sak som i andra halvan av förra sĂ€songen. Han gjorde 12 mĂ„l, fem pĂ„ straffar och en pĂ„ en fast situation, sĂ„ sex mĂ„l i öppet spel. Han Ă€r en del av ett lag som möter motstĂ„nd som agerar pĂ„ annat sĂ€tt Ă€n i första halvan av förra sĂ€songen. 

– JĂ€mför hur vi vann borta mot Manchester United dĂ€r de försökte spela sig ur och vi tog bollen tre gĂ„nger om och gjorde mĂ„l, jĂ€mför det med hur United spelade pĂ„ Anfield. Onana slog lĂ„ngt hela tiden. Det Ă€r ett av svaren varför det Ă€r svĂ„rare för oss att göra mĂ„l i öppet spel, och Mo Ă€r en del av det. Nu nĂ€mner du Mo, nĂ€sta gĂ„ng Ă€r det Florian, eller Cody, det jag menar Ă€r att vi inte gör lika mĂ„nga mĂ„l i öppet spel. Det Ă€r nĂ„gonting vi jobbar hĂ„rt med. Ju mer vi spelar tillsammans med det hĂ€r nya laget desto bĂ€ttre kommer det att bli. Men ja, vi har problem med att göra mĂ„l i öppet spel.

Om Ibrahima Konatés form:

– Om man ligger under i matcher, som mot Galatasaray eller Palace, sĂ„ hjĂ€lper det inte om man ger bort bollen lĂ€ttvindigt flera gĂ„nger. Han har varit en av dem som gjort det, men inte den enda. Galatasaray fick tre eller fyra chanser bara för att vi tappade bollen helt utan press. Han gjorde det en gĂ„ng mot Palace och en gĂ„ng mot Galatasaray. 

– Om man dĂ„ förlorar lĂ€ggs sĂ„ mycket fokus pĂ„ de situationerna sĂ„ att de 90 minuterna anses vara usla. Det Ă€r inte sĂ„ jag analyserar matcher. Men i de tvĂ„ senaste matcherna Ă€r det uppenbart att vi gjort misstag som vi inte brukar göra.


❗LFC.se ber om ditt stöd!

Kommentarer (16)

Supporterklubben

Vill du fÄ ut mer av ditt Liverpool?

Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du fÄr allt innehÄll pÄ LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.