Detta hade Arne Slot att sÀga pÄ presskonferensen efter matchen:
Om segern:
â Vi behövde instĂ€llning idag pĂ„ ett annat sĂ€tt Ă€n nĂ„gra gĂ„nger tidigare. Men vi visste hur tuff match det hĂ€r skulle bli, det hade det varit Ă€ven om man hade haft gott om tid för förberedelser. Men om man spelar sin tredje match pĂ„ mindre Ă€n sju dagar, mot sina rivaler, dĂ„ vet man att andra halvlek kan bli vĂ€ldigt tuff â och det var dĂ€rför jag jag stĂ€llde upp med de elvor jag gjort i veckan, sĂ„ att spelarna skulle vara redo för denna eftersom det var den mest intensiva av de tre, vilket vi visste pĂ„ förhand.
â Man kunde se hur bra vi spelar nĂ€r vi Ă€r pigga â de första 45 minuterna, otroligt. Men andra halvlek blev svĂ„rare pĂ„ grund av Everton, men ocksĂ„ för att vi tappade energi, men vi tappade inte instĂ€llning.
Om att ta tre av tre segrar:
â Det Ă€r en av anledningarna till att lag som oss, som Chelsea, alla som spelar i Europa behöver sĂ„dana hĂ€r trupper, eftersom man spelar sĂ„ mĂ„nga matcher. Det Ă€r ingen ursĂ€kt, man mĂ„ste bara acceptera hur det Ă€r, men vi hade nĂ„gra problem, Alexander Isak trĂ€nade inte pĂ„ fyra mĂ„nader, Mac Allister har missat mycket â jag kan fortsĂ€tta. Men det som Ă€r bra Ă€r att vi har alternativ för att rotera och de som spelade 90 minuter tre gĂ„nger: Virgil, Ibou, Mo, Ryan och Dom, de Ă€r vana vid den hĂ€r intensiteten.
â Jag kan sĂ€ga nu att ni inte kommer att se dem pĂ„ tisdag. Om det Ă€r nĂ„gon hjĂ€lp för Southampton sĂ„... men de fĂ„r veta det redan nu.
Om Gravenberch insatser:
â Som förra sĂ€songen. Det Ă€r samma sak för alla spelare, man mĂ„ste ha ett lag runt sig för att kunna visa hur bra man Ă€r. Jag vet att vi har mĂ„nga duktiga spelare. BĂ„da mĂ„len var ganska lika varandra, vi anföll i samma yta â först med Ryan, sedan med Hugo.
â Första halvleken var hĂ€rlig att se, Ă€ven om vi fick en liten varning mot slutet nĂ€r de sköt sitt första skott pĂ„ mĂ„l.
â I andra halvlek, man kunde se det som alltid Ă€r svĂ„rt, att slĂ€ppa in 2-1 nĂ€r man lett med 2-0, dĂ„ börjar man kanske tveka lite direkt. Vanligtvis tvekar vi inte, vanligtvis försöker vi fortsĂ€tta att anfalla, men jag har pratat tillrĂ€ckligt om vĂ„rt spelschema och det Ă€r anledningen. Men Ă„terigen, jag tycker att vi hade bĂ€ttre chanser för ett tredje Ă€n vad de hade för ett andra.
Om hur Liverpools "game management":
â Jag tycker att vi kontrollerade matchen bra, men vi gjorde det inte sĂ€rskilt bra i vissa lĂ€gen. Det finns mycket att gilla, men vi mĂ„ste förstĂ„ att en situation kan förĂ€ndra spelflödet. Det hĂ€nde mot Bournemouth, dĂ€r vi ledde med 2-0, det var vĂ„r match men en onödig fint och sĂ„ slĂ€ppte vi in 2-1. De fasta situationerna mot Newcastle, att slĂ€ppa in mĂ„l precis innan halvtid mot Atletico Madrid dĂ€r vi ocksĂ„ spelade bra i första halvlek.
â Vi mĂ„ste förstĂ„ att en situation kan förĂ€ndra matcher, oavsett hur bra man spelar, oavsett hur det gĂ„r, sĂ„ mĂ„ste man kĂ€mpa för sĂ„dana situationer. DĂ€r kan vi bli bĂ€ttre.
â SjĂ€lvklart Ă€r jag imponerad men vi visste vad vi vĂ€rvade. Som alla lag i den hĂ€r ligan, alla har tvĂ„ nior. Man kunde se det i Everton idag ocksĂ„. Vi har tvĂ„ vĂ€ldigt duktiga nior, som vĂ„ra konkurrenter ocksĂ„ har. Det Ă€r bra eftersom Hugo definitivt inte Ă€r redo, han kommer frĂ„n en annan liga, att spela 90 minuter gĂ„nger tre i det hĂ€r tempot, pĂ„ sĂ€ttet som vi spelar. Vi spelar intensivt, vi försöker pressa hela tiden.
â Vi försöker spela i högt tempo och Alex har endast trĂ€nat tvĂ„ veckor med laget, nĂ„got han inte gjorde pĂ„ fyra mĂ„nader innan. SĂ„ att ha tvĂ„ nu Ă€r nödvĂ€ndigt och alla topplag i Premier League har tvĂ„ duktiga nior â vi ocksĂ„.
Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du fÄr allt innehÄll pÄ LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.