2025-08-04
I den andra av Liverpools två träningsmatcher mot Athletic Bilbao fick Hugo Ekitike chansen att spela på Anfield för första gången iklädd den röda tröjan.
Anfallaren njöt av upplevelsen.
– Det kändes jättebra, det var så bra stämning för en första match för mig. Jag känner mig stolt och önskar att få spela så många fler matcher här, för det här var fantastiskt, säger han enligt Liverpoolfc.com.
– Jag har varit här i lite drygt en vecka nu och försöker fortfarande hitta samspelet med mina lagkamrater i de sista passningarna och ännu tidigare. Jag njuter av att spela med dem, utanför planen är de så fina personer. Så jag gillar det verkligen.
– Vi har lite saker att förbättra för att bli ännu bättre. Jag med boll, jag vet att jag kunde ha gjort det bättre. Men jag njuter av att spela med dem och jag känner mig säker på att vi kommer att göra bra saker den här säsongen.
Nu riktar Liverpool blickarna mot Wembley där de på söndag ska ta sig an Crystal Palace i Community Shield.
– Det är tidigt, det var den sista träningsmatchen. Det var viktigt att vinna, att gå ut och spela med självförtroende. Men den riktiga säsongen startar på söndag och vi ser fram emot det.
– Vi har en grupp som är full av tävlingsmänniskor, vi vill vinna allt. Vi kommer att ge 100 procent. Det är jag säker på. Jag själv kommer också att ge hundra procent eftersom att jag är här för att vinna.