Liverpool – Tottenham 5-1: Ligatitel nummer 20 är säkrad!

Bild till nyheten Liverpool – Tottenham 5-1: Ligatitel nummer 20 är säkrad!
Det var upplagt för firande på Anfield och drömmen om att efter lång väntan få fira en ligatitel inför supportrar blev sann tack vare en dominant insats där The Reds körde över Tottenham. Arne Slots lag är nu mästare i England!

SUMMERING:

Supportrarna svarade sannerligen på lagkapten Virgil van Dijks uppmaning om att bära rött: spelarna klev ut inför ett hav av klubbens färg på Anfield och stämningen var elektrisk när det var dags för avspark. Det var uppenbart att det enda som gällde idag var att den 20:e ligatiteln skulle säkras.

Liverpool tog snabbt kontroll över matchen och pressade ned Tottenham i straffområdet. Anfieldpubliken fick sånär fira ett konstmål när Cody Gakpo testade en cykelspark på en hörna, men bollen susade tyvärr en bit utanför målramen.

Istället för att Anfield skulle explodera i ett glädjevrål tystades hela arenan, bortsett från bortasektionen, i den tolfte minuten när ex-röde Dominic Solanke nickade in 1-0 till Tottenham på hörna. 

Liverpool såg dock till att hemmapubliken skulle få fira strax efter kvitteringen. Mohamed Salah hittade in till Dominik Szoboszlai som kastade sig fram för att spela in bollen till Luis Diaz som i sin 100:e Premier League-match kunde rulla in 1-1. 

Några minuter senare satte Gakpo bollen i mål, men denna gång blev det bortdömt då Salah stod i en offsideposition i uppbyggnaden till målet.

Med risk för att låta upprepande så var känslan att det inte fanns någonting annat än att Liverpool skulle säkra titeln denna dag och Alexis Mac Allister förstärkte den känslan när han slog till med ett kanonskott som var helt otagbart för Vicario i Spurs-målet. 2-1!

Liverpool svarade på det tidiga underläget på bästa sätt och i den 34:e minuten förhöjde Cody Gakpo stämningen på Anfield ytterligare genom att ta ned en misslyckad rensning och dundra dit 3-1 vid den bortre stolpen. Nederländaren slet av sig tröjan och gjorde sin sedvanliga honnör inför den rödklädda publiken. 

Arne Slots manskap dominerade matchen totalt och tillät knappt Tottenham att ta sig över mittlinjen. Med några få minuter kvar av halvleken lyckades gästerna plötsligt att hitta en väg framåt efter högerkanten och Ibrahima Konaté behövde stå för en fin brytning precis framför mållinjen när Mathys Tel stormade fram i ett försök att sätta dit en reducering.

Tottenham hittade lite fart under slutskedet av halvleken men Liverpool stod emot bra och såg till att de kunde kliva in till pausvila med en tvåmålsledning. Hemmalaget hade därmed gett sig själva ett drömläge inför den andra halvleken att få fira ligatiteln när matchen var över.

Liverpool vägrade släppa taget om matchen och de behövde kanske inte slita jättehårt för det i och med att Tottenham såg väldigt bleka ut. Hemmalaget radade upp hörnor och närmade sig ett fjärde mål.

I den 62:a minuten bröt Mohamed Salah "måltorkan" på fyra matcher genom att efter en snabb omställning vika in från sin högerkant och vrida tillbaka sitt skott i det första hörnet. 4-1!

Strax efter målet gjorde Slot två byten: Diogo Jota och Curtis Jones ersatte Gakpo och Szoboszlai.

Liverpool växlade aldrig ned och fick fira ett femte mål i den 69:e minuten när Trent Alexander-Arnold efter en något tilltrasslad situation spelade in bollen mot Salah – och i rensningsförsöket stötte Destiny Udogie in den i eget nät.

Med kvarten kvar fick Alexander-Arnold och Diaz lämna planen medan Wataru Endo och Harvey Elliott äntrade den.

Slutskedet av matchen var en enda lång väntan på det slutgiltiga firandet. Röda ballonger och pokalballonger kastades in på planen och det som hände på planen hamnade i skuggan av den stegrande glädjen på läktaren.

I den 90:e minuten stack Nunez och Salah iväg i en omställning och Nunez var osjälvisk när han försökte hitta sin lagkamrat med en passning mot den bortre stolpen, men den blev lite för hårt slagen så Salah hann inte dit för att sätta sitt andra mål i matchen.

På tilläggstiden nådde ljudnivån på läktarna nya höjder när publiken sjöng "You'll Never Walk Alone" och "Arne Slot na na na na na" i väntan på slutsignalen och firandet av titeln. 

Matchen, som egentligen var ett enda långt firande, slutade 5-1 och Slot har fullbordat den otroliga bedriften att ta hem ligatiteln i sin första säsong med The Reds. Glädjescenerna som utspelade sig efter slutsignalen talade för sig själva och klubbens 20:e ligatitel är hemma!

MATCHFAKTA:

Premier League

Liverpool – Tottenham 5-1 (3-1)

Målen: 0-1: (12) Solanke (Maddison), 1-1: (16) Diaz (Szoboszlai), 2-1: (24) Mac Allister (Gravenberch), 3-1: (34) Gakpo, 4-1: (63) Salah (Szoboszlai), 5-1: (69) Udogie (självmål)

Domare: Thomas Bramall 

Skott: 25-8

Skott på mål: 8-3

Bollinnehav: 63%-37%

Passningar: 513-305

Passningsprecision: 85%-73%

Fouls: 16-9

Gula kort: 2-1

Offsides: 1-3

Hörnor: 8-2

SKRIBENTENS SPELARBETYG:

Alisson 3, Alexander-Arnold 3,5, (ut 76), Konaté 3,5, Van Dijk 4, Robertson 3,5, Gravenberch 4, Mac Allister 5, Salah 4, Szoboszlai 4,5 (ut 68), Gakpo 4 (ut 68); Diaz 4,5 (ut 76), Jones 3 (in 68), Jota 3 (in 68), Elliott – (in 76), Endo – (in 76)


📌

Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner 

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer