Annonsplats

mac allister2025-04-10

– Vi har haft en väldigt bra träningsvecka

Bild till nyheten – Vi har haft en väldigt bra träningsvecka
Alexis Mac Allister känner att laget har alla förutsättningar att studsa tillbaka efter förlusten mot Fulham då de på söndag haft en hel vecka på sig till återhämtning och förberedelser inför West Ham.

I söndags åkte Liverpool på säsongens första ligaförlust på bortaplan och den blott andra totalt. Arne Slots manskap har för ovanlighetens skull en match i veckan nu och det ger dem gott om tid att ladda batterierna och identifiera förbättringsområden fram till den stundande drabbningen mot West Ham.

– Vi har haft mycket tid för att analysera vad som hände här om dagen. Det var ganska tydligt. Vi har haft tid att återhämta oss och sedan jobba på med fokus på West Ham. Det kommer att bli en tuff match, säger Alexis Mac Allister till Liverpoolfc.com.

– Det finns saker man kan göra både på och utanför planen. Man kan förbereda sig bättre fysiskt eftersom man haft tid till både vila och träning. Vi har haft en väldigt bra träningsvecka, så förhoppningsvis kan vi visa vad vi jobbat på och ta tre poäng.

– Det känns faktiskt lite konstigt (att ha så mycket tid). Vi ville inte vara i den här positionen eftersom det betyder att man inte spelar i Champions League eller en annan cup. Men det är som det är. Den här veckan har vi kunnat träna på det vi gjort fel, särskilt i förra matchen.

Förlusten mot Fulham var ett tydligt exempel på att det aldrig går att slappna av i kampen om de åtråvärda Premier League-poängen.

– Precis, jag tycker inte att vi gör en dålig match. Det var de där minuterna, de misstagen vi gjorde, sådant kan hända. I slutändan är det fotboll vi spelar, man måste fatta beslut på väldigt kort tid. Men det som är bra är att vi har rätt mentalitet i gruppen för att köra på igen på söndag. Det vi vill göra är att vinna matcher och försöka att bli mästare, säger "Macca".

Mac Allister gjorde ett vackert ledningsmål på Craven Cottage som innebär att han är ett mål bakom förra säsongens total på sju gjorda mål.

– Om jag ska vara ärlig sätter jag inga sådana mål inför säsongen. Men det är härligt att göra mål och assist och det känns som att jag kan göra det oftare. Det är härligt att göra mål men samtidigt vet jag att jag har andra uppgifter också. Jag hade gärna gjort fler mål och assist men jag är väldigt nöjd med hur jag hjälper laget.

Liverpool och West Ham har mötts två gånger tidigare denna säsong. The Reds vann de matcherna med 5-1 och 5-0, men mycket har hänt sedan dess och Graham Potter har tagit över söndagens motståndare.

– West Ham är ett lag med väldigt många duktiga spelare och nu har de bytt tränare och är ett helt annat lag. Vi förväntar oss en väldigt tuff match. Jag känner Graham Potter väl så jag vet hur hans lag vill spela. Vi förväntar oss en tuff match där vi förhoppningsvis kan ta tre poäng.

Kommentarer (0)

Supporterklubben

Vill du få ut mer av ditt Liverpool?

Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.