Annonsplats

slot2025-03-16

đŸ“č Slot: De fick matchen precis dit de ville

Bild till nyheten đŸ“č Slot: De fick matchen precis dit de ville
Arne Slot kunde inte göra annat Àn att konstatera att Newcastle förtjÀnade att ta hem segern i Ligacup-finalen nÀr han mötte pressen efter förlusten pÄ Wembley.

Detta hade Arne Slot att sÀga nÀr han höll sin presskonferens efter förlusten.

Om hur han mÄr efter matchen:

– Resultatet Ă€r en besvikelse, insatsen Ă€r en besvikelse. SĂ„ det Ă€r en helt annat kĂ€nsla Ă€n efter matchen mot Paris Saint-Germain. Att förlora tvĂ„ gĂ„nger i rad Ă€r nĂ„gonting som hĂ€nder för första gĂ„ngen tror jag. Men det kan vara sĂ„ att det hĂ€nder eftersom vi Ă€r inne i slutfasen av turneringarna, sĂ„ att möta Paris Saint-Germain och Newcastle i en final, det Ă€r tvĂ„ vĂ€ldigt bra lag, tvĂ„ lag med olika stil. 

– Det Ă€r lag som Ă€r svĂ„ra att möta. Vi visste redan innan, pĂ„ grund av matchen pĂ„ St. James' Park, hur svĂ„rt det Ă€r att slĂ„ dem. Det var en tuff vecka men det var ocksĂ„ en vecka dĂ€r vi utökade vĂ„r ledning till 12 poĂ€ng frĂ„n 10 (i ligan), sĂ„ det var inte enbart negativt. Men de tvĂ„ senaste matcherna gick inte som vi hade önskat.

Om Liverpool var fysiskt eller mentalt slitna efter tisdagens match mot PSG:

– Mentalt sĂ„ Ă€r det alltid svĂ„rt att avgöra. Var vi mentalt eller fysiskt slitna i tisdags? Nej. Men den hĂ€r matchen handlade inte om att löpa, den hĂ€r matchen handlade endast om dueller och det fanns ingen intensitet vad gĂ€ller löpning. SĂ„ man kan inte bedöma om vi var fysiskt trötta, eftersom att vi inte kunde pressa dem. Man kan bedöma om ett lag Ă€r trötta eller inte i presspelet. Men det fanns ingenting att pressa eftersom de spelade över vĂ„r press. Om de fick en inspark eller en frispark – som de fick ganska mĂ„nga gĂ„nger i första halvlek – sĂ„ slog de den över vĂ„r backlinje, vilket resulterade i mĂ„nga fasta situationer.

– SĂ„ matchen var lĂ„ngsam och inte alls intensiv, sĂ„ det Ă€r svĂ„rt för mig att avgöra om vi var fysiskt redo. Mentalt, det Ă€r alltid svĂ„rt. Om man tittar pĂ„ resultaten och insatsen kanske man fĂ„r kĂ€nslan av att vi blev pĂ„verkade, men jag föredrar att titta pĂ„ hur matchen sĂ„g ut. De fick matchen precis dit de ville: det var mycket kamp med mĂ„nga dueller, mĂ„nga dueller i luften. Om vi möter dem tio gĂ„nger i en match som prĂ€glas av luftdueller sĂ„ vinner de nog nio gĂ„nger. Det var sĂ„ de gjorde första och andra mĂ„let. 

Om att Mac Allister markerade Burn vid första mÄlet:

– Återigen, Newcastle ska ha beröm. Men jag kan förklara. Vi spelar zonförsvar sĂ„ vi har fem spelare i en zon nĂ€ra vĂ„rt mĂ„l, sĂ„ om bollen kommer dit har vi alltid en stark spelare som kan attackera bollen. Och vi har tre spelare som markerar och Macca Ă€r en av dem. Vanligtvis brukar spelare som Dan Burn löpa in i zonen, jag tror att han Ă€r ett undantag för jag har aldrig tidigare sett en spelare nicka in en boll med sĂ„dan kraft frĂ„n det avstĂ„ndet. Det Ă€r en del av logiken, att de antingen behöver gĂ„ lĂ„ngt bort frĂ„n vĂ„r zon, vilket 99 gĂ„nger av 100 aldrig leder till ett mĂ„l, eller sĂ„ mĂ„ste de gĂ„ in i vĂ„r zon dĂ€r det Ă€r en jĂ€mn kamp. 

– Han ska ha beröm, han Ă€r nog en av fĂ„ som kan göra ett mĂ„l pĂ„ nick frĂ„n det avstĂ„ndet.

Om han kÀnde att Newcastle ville mer i jakten pÄ titeln:

– Nej, att de inte vunnit pĂ„ 70 Ă„r betyder mer för supportrarna. Spelare har 15 Ă„r pĂ„ sig att spela fotboll och de vill vinna alla titlar de kan. Det gĂ€ller Ă€ven oss. Men det hĂ€r var en match som gick dit de ville. De fick extra energi precis innan paus pĂ„ grund av mĂ„let, vilket de troligtvis förtjĂ€nade efter de första 45 eftersom de hotade mer Ă€n vad vi gjorde. Jag tror inte de var hungrigare; matchen gick dit de ville och de Ă€r starkare pĂ„ den delen Ă€n oss och det var dĂ€rför de slog oss.

Om hur han försöker pÄverka matcher nÀr det gÄr Ät fel hÄll:

– Man försöker göra nĂ„gra byten, man byter in en nia som Ă€r starkare i luften Ă€n Diogo kanske Ă€r, man hoppas att han – Darwin i den hĂ€r situationen – kan göra det lite svĂ„rare för deras försvarare att vinna de lĂ„nga bollarna som vi behövde slĂ„ i första halvlek. Dan Burn vann nog varje duell och det var mĂ„nga... 

– Man försöker pĂ„verkade det och man visar i paus nĂ„gra situationer dĂ€r bollen Ă€r pĂ„ marken, nĂ€r vi har lite mer tid Ă€n vi tror och dĂ€r vi kunde fatta bĂ€ttre beslut Ă€n vad vi gjorde i första halvlek. Det var ocksĂ„ vad jag sĂ„g direkt i andra halvlek nĂ€r vi spelade loss Virgil med en triangel och han dribblade hela vĂ€gen fram, spelade bollen till Diogo utan att det resulterade i en chans dĂ„ Joelinton kastade sig fram för att blockera, men jag sĂ„g lite mer sĂ„dana tendenser i andra halvek – men bara lite, inte mycket.

Om den tunga veckan med uttÄg ur CL och finalförlust:

– Det tog oss sju, Ă„tta eller nio mĂ„nader att förlora tvĂ„ matcher i följd och det hĂ€nder mot tvĂ„ lag; ett av dem utmanar om (en plats i) Champions League, Newcastle Ă€r ett vĂ€ldigt bra lag och det visste vi sedan matchen pĂ„ St. James' Park och det andra laget Ă€r Paris Saint-Germain. Om man kan slĂ„ oss pĂ„ det sĂ€ttet Ă€r man nog det bĂ€sta laget i Europa just nu. De mĂ„ste fortfarande visa att de kan fortsĂ€tta sĂ„ under de kommande mĂ„naderna. 

– Men jag vill pĂ„peka Ă€nnu en gĂ„ng att vi började veckan vĂ€ldigt bra genom att slĂ„ Southampton. Det var sĂ„ vi kunde utöka vĂ„r ledning till 12 poĂ€ng med nio matcher kvar. Om man gĂ„r lĂ„ngt i turneringar blir motstĂ„ndet tuffare och tuffare. Till och med Liverpool kan förlora matcher, det kan hĂ€nda.

ANNONS

Om sÀttet som laget förlorade pÄ oroar honom:

– Vi blev utspelade i deras spelsĂ€tt, ja, det Ă€r sant. Man kan kalla det utspelad. Ja, de vann fler dueller Ă€n oss. Är det vad du menar? Är det att jobba hĂ„rdare? Eller Ă€r det en av deras största styrkor att spela sĂ„ mycket i luften och vinna den typen av fysiska dueller? Utspelad för mig Ă€r om man inte rör bollen och de spelar igenom dig hela tiden nĂ€r man pressar. Det Ă€r att vara utspelad för mig. 

– Men jag hĂ„ller med dig om du menar att de förtjĂ€nade att vinna eftersom matchen gick precis enligt deras plan. Ja, de förtjĂ€nade att vinna, men det var inte sĂ„ att vi bara löpte efter dem. Vi behövde försvara mĂ„nga lĂ„ngbollar och andrabollar och det Ă€r deras styrka.

Om landslagsuppehÄllet kommer i rÀtt tid för truppen:

– Vi Ă€r en av de största klubbarna i vĂ€rlden, Liverpool. Men det Ă€r inte första gĂ„ngen i historien som de har förlorat tvĂ„ matcher i följd. Det Ă€r en del av fotbollen, sĂ€rskilt om man möter ett av de bĂ€sta lagen i Europa och sedan Newcastle, som Ă€r vĂ€ldigt starka i England.

– Jag hade Ă€lskat att spela en match nĂ€sta vecka. Men nu Ă€r situationen sĂ„dan att de ska resa till landslagsspel dĂ€r de ska spela tvĂ„ matcher. Sedan Ă€r det nog en och en halv vecka innan vi ska möta Everton, vilket Ă€r ett lag som vi mött tidigare. Vi vet hur tufft det var. Vi fĂ„r se.

Om problemet han mÄste lösa handlar om det fysiska eller det mentala:

– Jag tror inte det handlar om det fysiska. Om man tittar pĂ„ hur vi spelade i tisdags sĂ„ var det den bĂ€sta fysiska insatsen under min tid i Liverpool. Jag har aldrig sett ett lag jobba sĂ„ hĂ„rt för att försöka pressa ett lag sĂ„ aggressivt, med sĂ„ mycket löpning. Idag handlade det inte om att springa. Det handlade mer om dueller.

– Det Ă€r alltid tufft mentalt att förlora en final. Det Ă€r alltid tufft att Ă„ka ur Europa om man bĂ€r Liverpools tröja. Men som jag sagt tidigare, förra sĂ€songen, jag Ă€r inte sĂ€ker om det var kvartsfinal eller Ă„ttondel, men dĂ„ förlorade de mot Atalanta med 3-0.

– Det Ă€r en del av fotbollen om man möter bra lag, man kan förlora. I en perfekt vĂ€rld vinner man hela sĂ€songen igenom, bara vinner och vinner och vinner. Men det kan hĂ€nda efter Ă„tta mĂ„nader av fotboll att man förlorar tvĂ„ gĂ„nger i följd om man möter Paris Saint-Germain och Newcastle.

Kommentarer (21)

Supporterklubben

Vill du fÄ ut mer av ditt Liverpool?

Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du fÄr allt innehÄll pÄ LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.