Den väldige mittbacken spelade i Carabao Cup- och FA cup-finalerna 2022, samt i förra säsongens Carabao Cup – och Liverpool besegrade Chelsea vid samtliga tre tillfällen.
I eftermiddag ska laget göra ett nytt försök att behålla trofén mot Newcastle och Konaté ser fram emot att återvända till Wembley.
– Jag är väldigt glad över att åka dit igen – vilken arena! – och alla som var på den senaste finalen vet hur fansen är, hur atmosfären kommer att vara, säger han till Liverpoolfc.com.
– Det är helt otroligt att vinna troféer med Liverpool. Jag har så många minnen, hela min familj har också det, när vi pratar om Carabao Cup och FA-cupen eftersom jag har vunnit dessa turneringar.
– När du kollar upp på läktarna finns det inga ord för att beskriva vad du ser och ja, det är bra att vi får uppleva det igen.
– Vi är en försäkring därbak
I senaste finalen för ett drygt år sedan blev Virgil van Dijk matchvinnare med ett sent nickmål i förlängningen.
– Jag har kollat på det ögonblicket om och om igen, men det viktigaste för mig var slutet, när vi vann, hur fansen reagerade på läktarna. Det var otroligt och väldigt fint.
– Jag tror att alla spelar fotboll för att få spela finaler. Det är spänning, press, och vi spelar för det. När du får ett bra resultat, kan du bara vara lycklig tillsammans med fansen och se känslorna hos dem.
Konaté och Van Dijk har återigen bevisat att de är ett formidabelt mittbackspar denna säsong.
– Vi inser att vi är viktiga för laget och det är som en försäkring för alla när vi finns därbak. Inför varje match tänker vi på att hålla nollan och ge allt för laget. I vissa matcher har vi inte lyckats med det, men vi har gjort det väldigt bra och måste bara fortsätta, fortsätta pressa på och göra något speciellt av denna säsong.







