Annonsplats

slot2025-03-07

đŸ“č Senaste nytt inför Southampton

Bild till nyheten đŸ“č Senaste nytt inför Southampton

PÄ presskonferensen inför Southampton underströk Arne Slot vikten av att inte underskatta motstÄndet. Han hoppas att spelare och supportrar kan se lördagens match som en av tre finaler pÄ en vecka.

Slot om vad som gör Alisson unik:

– RĂ€ddningarna! Hans rĂ€ddningar! Det Ă€r nog det viktigaste för att bli vĂ€rldens bĂ€sta mĂ„lvakt, att göra rĂ€ddningar som andra inte gör. Han gjorde nog ett par sĂ„dana i onsdags. 

– Han gjorde tvĂ„ vĂ€rldsklassrĂ€ddningar i avgörande lĂ€gen för oss. Hade vi hamnat i underlĂ€ge hade det blivit Ă€nnu svĂ„rare Ă€n det redan var för oss.

Om att lyckas vinna trots att motstÄndarna spelar bÀttre:

– Vi hade vĂ€ldigt mycket tur. Men som Michael Jordan en gĂ„ng sa: "Ju hĂ„rdare man jobbar, desto mer tur har man." 

– Vi jobbade hĂ„rt. I andra halvlek, vi var inte dominanta, men vi kontrollerade dem bĂ€ttre Ă€n i första halvlek. Det beror pĂ„ att spelarna Ă€r sĂ„ mentalt och fysiskt starka, de lyckades göra det trots att de första 45 minuterna var tuffa. 

– I andra halvlek slĂ€ppte vi inte till lika mĂ„nga öppna chanser och vi lyckades till och med göra ett mĂ„l pĂ„ en kontring, vilket visar hur starka de hĂ€r spelarna Ă€r.

– Om man vill vinna nĂ„gonting, ligan, ligacupen, Champions League eller FA-cupen mĂ„ste man ibland kunna spela matcher dĂ€r man inte presterar pĂ„ topp men dĂ€r man har lite tur, vilket kanske inte riktigt Ă€r tur om man jobbar sĂ„ hĂ„rt som vi gör. Det finns nĂ€stan inga lag som spelar 38 matcher perfekt fotboll. Real Madrid Ă€r ett bra exempel, de hittar ofta sĂ€tt att vinna Ă€ven nĂ€r motstĂ„ndarna spelar bĂ€ttre.

– Jag tĂ€nker dock inte pĂ„ PSG-matchen lĂ€ngre. VĂ„rt fulla fokus Ă€r nu pĂ„ Southampton. Det Ă€r den första av tre finaler vi ska spela under en vecka.

Om laguttagningen i en intensiv period:

– Matchen mot Southampton Ă€r just nu den allra viktigaste. Den Ă€r vĂ€ldigt viktig för oss. Om jag fattar beslutet att spela andra spelare sĂ„ Ă€r det för att jag tror att det ger oss störst chans att vinna imorgon, inte för att jag vill vila dem inför matchen mot PSG. 

– Om jag gör förĂ€ndringar sĂ„ beror det pĂ„ att vi endast haft tvĂ„ dagar emellan och att det kanske kĂ€nns smartare att spela nĂ„gon annan. Det handlar enbart om att öka vĂ„ra chanser att vinna matchen mot Southampton.

Om hur lÄngt fram han planerar sina startelvor:

Journalisten frÄgade om han redan vet hur han kommer att spela mot PSG och i Ligacupfinalen.

– Nej. Inte sĂ„ mycket som ni kanske tror. SjĂ€lvklart vet man vad man förvĂ€ntar sig av PSG och Newcastle, men för mig Ă€r den viktigaste matchen den mot Southampton. Om det hade varit fyra eller fem dagar mellan matcherna sĂ„ hade jag nog startat med samma elva. Men nu Ă€r det tvĂ„ dagar efter en vĂ€ldigt tuff match, vilket man mĂ„ste tĂ€nka pĂ„. Man tĂ€nker ocksĂ„ pĂ„ motstĂ„ndarna och vilken form spelarna Ă€r i.

– Det som Ă€r bra för oss Ă€r att Southampton har samma uppstĂ€llning i bollinnehav som PSG har. Vi mĂ„ste göra det mycket bĂ€ttre utan boll för att pressa Southampton jĂ€mfört med hur det sĂ„g ut mot PSG. Det blir en ny bra utmaning för oss.

ANNONS

Om att anvÀnda sig av fÄ spelare i ligan:

Journalisten nÀmnde att endast Nottingham Forest anvÀnt sig av fÀrre antal spelare i ligaspelet denna sÀsong.

– Jag ser fördelar med att spela med samma lag ofta, de vĂ€njer sig vid att spela med varandra. Men jag Ă€r ocksĂ„ medveten om att det inte gĂ„r att spela samma spelare i varje match. NĂ€r jag roterar handlar det om att anvĂ€nda 13 eller 14 spelare snarare Ă€n 25, om möjligt. Vissa fĂ„r inte den speltid de förtjĂ€nar, Harvey Elliott Ă€r ett bra exempel pĂ„ en spelare som gjort det sĂ„ bra i den hĂ€r klubben, han trĂ€nar bra. Han Ă€r dock i konkurrens med Mo Salah och Dom Szoboszlai. 

– Mo sĂ„g inte glad ut nĂ€r jag bytte ut honom med fem minuter kvar senast. Det finns en anledning till det och det Ă€r att han Ă€r en spelare som alltid kan göra mĂ„l för oss Ă€ven nĂ€r han inte gör sin bĂ€sta match. 

– Dominik Szoboszlai Ă€r en maskin. Han Ă€r den som alltid löper mest. Det gör det ibland tufft för Harvey. 

Om hungern hos de erfarna spelarna gör det svÄrt att rotera:

– Jag vill bara sĂ€ga att det inte borde bli en rubrik nu om att Mo var frustrerad. Jag kunde se att han hade föredragit att jag inte bytte ut honom, men han betedde sig helt normalt. Han kĂ€nde nog bara att det kanske kunde dyka upp en chans som han kunde göra mĂ„l pĂ„ och det brukar han ju göra! 

– Folk sĂ€ger att det var ett bra byte eftersom Harvey gjorde mĂ„l. FrĂ„gar jag Mo sĂ„ sĂ€ger han nog att han ocksĂ„ hade gjort mĂ„l pĂ„ samma chans! Hans reaktion var helt normal. 

– Alla spelare har visat rĂ€tt instĂ€llning sĂ„ hĂ€r lĂ„ngt under sĂ€songen. Vi behöver se samma sak mot Southampton. De spelar inte som ett lag som ligger i botten, de tar stora risker och spelar man-man över hela planen, precis som PSG. De sĂ„g nog hur svĂ„rt vi hade det dĂ€rborta mot den matchplanen sĂ„ jag förvĂ€ntar mig samma sak imorgon.

Om att se matcher frÄn lÀktaren:

– Skillnaden frĂ„n 10 eller 15 Ă„r sedan Ă€r att vi alla har Ipads nu vid sidlinjen, sĂ„ vi har bra överblick om jag tittar dĂ€r. SĂ„ det Ă€r inte nödvĂ€ndigt att ta en avstĂ€ngning för att fĂ„ en bĂ€ttre överblick! 

– NĂ€r man stĂ„r vid sidlinjen kĂ€nner man kĂ€nslorna lite bĂ€ttre, man fĂ„r en kĂ€nsla av om spelare Ă€r trötta eller inte pĂ„ ett bĂ€ttre sĂ€tt. 

– Det Ă€r inte perfekt. Men jag har en bra ersĂ€ttare i John Heitinga. 

Om Alisson behöver konkurrens i form av Mamardashvili:

– Ja och nej. Han har redan bra konkurrens med Caoimhin nu, sĂ„ om det Ă€r det som driver honom sĂ„ kanske det hjĂ€lper honom att ha en duktig andrekeeper bakom sig.

– Jag tror dock inte att han tĂ€nker sĂ„. Han Ă€r professionell och han vet vad som krĂ€vs nĂ€r man spelar i den hĂ€r klubben, att man mĂ„ste leverera pĂ„ topp. 

– Om man inte gör det bra sĂ„ vet man att det finns andra som Ă€r redo, oavsett position. Vi har Caoimhin, Ă€ven Jaros som Ă€r en vĂ€ldigt, vĂ€ldigt talangfull mĂ„lvakt. MĂ„lvaktsmĂ€ssigt Ă€r vi pĂ„ en bra plats.

Om den mentala pÄfrestning som matchen mot PSG innebar:

– Det Ă€r svĂ„rt att mĂ€ta, men det Ă€r nĂ„gonting man tĂ€nker pĂ„. Man kan titta pĂ„ siffror och se att de löper lika mycket som innan, men det Ă€r skillnad pĂ„ om man har 70 procents bollinnehav eller 30 procent. Man mĂ„ste löpa pĂ„ olika sĂ€tt. Det Ă€r inte lika hĂ€rligt att löpa utan boll.

– MĂ„let som Harvey gjorde ger oss bĂ„de en fördel inför returen samt en positiv kĂ€nsla. Vi Ă€r pĂ„ en bra plats. Vi har tre finaler pĂ„ en vecka. Det Ă€r en vecka att se fram emot för alla Liverpoolsupportrar. 

– Jag har hört hur bra stĂ€mning det kommer vara i finalen och pĂ„ Champions League-kvĂ€llen pĂ„ Anfield. Jag hoppas dock att supportrarna verkligen Ă€r högljudda imorgon ocksĂ„. 

Om risken att underskatta Southampton:

– Jag mĂ„ste övertyga mina spelare att vi spelar tre finaler. Jag hoppas att jag kan pĂ„verka supportrarna ocksĂ„ sĂ„ att de inser hur viktiga de kommer att vara imorgon. 

– Jag hoppas inte att de kommer in pĂ„ arenan med fem minuter kvar till avspark, jag hoppas att hela arenan Ă€r full en halvtimme innan och att spelarna fĂ„r en belöning för det de gjorde i Paris. Jag har hört hur kreativa supportrarna Ă€r med sĂ„nger till exempelvis Lucho, Virgil och Macca, sĂ„ lĂ„t oss fĂ„ höra dem imorgon! 

Om Cody Gakpo:

– Han trĂ€nade inte igĂ„r. Vi fĂ„r se om han kan trĂ€na idag. Det kommer vara nĂ€ra. Det Ă€r ingen lĂ„ngtidsskada, men han hade fortfarande lite ont igĂ„r sĂ„ han kunde inte trĂ€na. Vi fĂ„r se hur han kĂ€nner idag, sĂ„ jag kan inte ge nĂ„got svar Ă€n.

Om att inte slÀppa initiativet som i matchen mot Wolves:

– Det Ă€r upp till oss att spela bĂ€ttre i andra halvlek. Men det handlar ocksĂ„ om att Wolves var vĂ€ldigt bra. De har en bĂ€ttre sĂ€song Ă€n vad tabellen visar, men vi Ă€r hĂ€r för att prata om Southampton. Det Ă€r ett lag som tar risker. Om man inte Ă€r redo sĂ„ kan de skada dig omedelbart.

– Det var det Wolves gjorde, de försvarade lite lĂ€gre i första halvlek men nĂ€r de inte hade nĂ„gonting att förlora i andra sĂ„ klev de verkligen fram pĂ„ oss. Vi hade ett eller tvĂ„ svar pĂ„ det, vi gjorde ett offsidemĂ„l och fick en straff som blev bortdömd. Om ett lag tar sĂ„dana risker Ă€r det svĂ„rt att spela igenom det, men om man lyckas en eller tvĂ„ gĂ„nger kan det rĂ€cka för ett mĂ„l. 

Om Liverpool haft tur under sÀsongen:

– Om skador endast handlar om tur eller otur, dĂ„ har vi haft tur. Men vi tror pĂ„ att vi försökt förebygga skador genom vĂ„rt sĂ€tt att arbeta. Att vi inte haft mĂ„nga skador, det tror jag handlar om att spelarna Ă€r extremt professionella samt att vi har en fantastisk stab.

– Om vi kan fortsĂ€tta sĂ„ hĂ€r i mĂ„nga Ă„r sĂ„ handlar det nog om kvalitet. Men man kan aldrig gĂ„ igenom en sĂ€song utan skador. Diogo Jota har varit borta i mĂ„nader utan en start, Alisson Becker var borta i veckor, kanske mĂ„nader, Trent har varit borta, Bradley, Joe Gomez Ă€r borta nu i mĂ„nader. Vi alla har vĂ„ra skador. 

– Det kan vara tur, men jag hoppas att vi gör saker pĂ„ rĂ€tt sĂ€tt sĂ„ att det inte enbart handlar om tur.


✊
En snĂ€ll pĂ„minnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera pÄ LFC.se
- 299 kr/Är (25 kr/mÄnad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/Är för familjemedlem
LĂ€s om vĂ„ra medlemsförmĂ„ner

Kommentarer (8)

Supporterklubben

Vill du fÄ ut mer av ditt Liverpool?

Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du fÄr allt innehÄll pÄ LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.