Mohamed Salah står för en smått osannolik säsong där han verkligen burit fram Liverpool i den pågående jakten på ligatiteln. Efter segern mot Manchester City har The Reds 11 poäng ned till Arsenal och det var knappast någon överraskning att Salah bidrog med ett mål och en assist på Etihad Stadium.
Det mål som högeryttern gjorde var hans 241:a i Liverpooltröjan. Därmed klev han upp på en delad tredjeplats med Gordon Hodgson på listan över klubbens bästa målskyttar.
Salah nådde tredjeplatsen i vad som var hans 387:e framträdande för Liverpool. Han har gjort 180 mål i Premier League, 45 i Champions League, sex stycken i FA-cupen, fem i Europa League, fyra i Ligacupen och ett i Community Shield.
Nu har "The Egyptian King" endast två spelare framför sig när det gäller Liverpools allra bästa målskyttar någonsin. Det gäller Ian Rush (346) och Roger Hunt (285).
Som om det inte vore nog så satte Salah sex nya Premier League-rekord i matchen mot Manchester City. Squawka hävdar att han är den förste spelare att göra följande:
Göra 25 mål eller fler och 15 assist eller fler under en Premier League-säsong.
Göra 40 eller fler målpoäng i två olika säsonger i Premier League.
Att vara direkt involverad i 50 mål i samtliga turneringar i någon av de fem största ligorna i Europa säsongen 2024/25.
Att göra mål och assistera i 11 Premier League-matchern, det är mest av någon spelare i de europeiska topp fem-ligorna sedan Lionel Messi 2014/15.
Han har gjort fler assist under en och samma Premier League-säsong än någon annan spelare i Liverpool gjort tidigare.
Han har dessutom gjort mål och assisterat i båda matcherna mot den regerande ligamästaren under en och samma säsong.
Vi är endast i februari nu och Salah jagar säkerligen leveransen i sin debutsäsong där han gjorde 58 målpoäng. Om han är bättre än någonsin för tillfället låter han dock andra bedöma.
– Jag vet inte. Det finns olika åsikter. Det finns kanske folk som föredrar min första säsong, men jag föredrar det som händer nu för om man kan vinna ligan och göra sitt bästa, hjälpa de yngre spelarna, det vore fantastiskt, säger Salah till Sky Sports.
– Vi måste ta hem en andra titel. Jag och de andra stora spelarna i laget, vi behöver en till titel. Vi ska göra vårt bästa och så får vi se vad som händer.
Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.