Liverpool – Fulham 2-2: Jota poängräddare i comebacken
Liverpool fick en mardrömsstart mot Fulham. De hamnade i ett tidigt underläge och därefter blev Andy Robertson utvisad. Diogo Jota skulle dock visa vilken hög klass han håller när han i sin comeback satte dit ett 2-2-mål som räddade en poäng till The Reds.
Redan efter en minuts spel rusade Andy Robertson fram mot straffområdet och blev nedsparkad av Issa Diop. Vänsterbacken blev liggandes i gräset med smärtor i knät, men efter att ha fått behandling kunde han fortsätta.
Det var en svängning inledning på matchen med anfall åt båda håll. Det gynnade Fulham som efter 11 minuters spel ställde om och tog ledningen. Antonee Robinson slog ett inlägg mot den bortre stolpen där Andreas Pereira stod för ett akrobatiskt avslut och en bortaledning var ett faktum.
Liverpools tunga start blev betydligt mycket värre efter en dryg kvart då Robertson tog en usel touch på en långboll och höll på att bjuda Fulham på ett friläge, då, i ett försök att rädda upp situationen, sänkte han sin motståndare vilket fick domare Tony Harrington att ta fram det röda kortet.
Det var minst sagt en mardrömsstart för Liverpool som inte alls såg påkopplade ut. Resultatet blev ett underläge och spel med tio man.
Arne Slot löste de numerära underläget genom att flytta ned Ryan Gravenberch och låta Joe Gomez kliva ut till vänster. The Reds kunde lugna ned spelet och etablera ett bollinnehav på offensiv planhalva men något chansskapande var det inte tal om.
Med fem minuter kvar hittade de fram till en ypperlig kvitteringschans när Dominik Szoboszlai slog ett perfekt inlägg till en helt ensam Diaz som dessvärre nickade många meter över målet.
Liverpool kunde äga mycket boll under avslutningen av halvleken och det var aldrig tal om att Fulham skulle utöka sin ledning efter utvisningen, men gästerna hade samtidigt inga större problem med att behålla den.
Efter pausvilan var det Liverpools tur att få en strålande start. Mohamed Salah gjorde som han så ofta gör och slog en perfekt passning mot den bortre stolpen mot Gakpo som kastade sig fram för att nicka in 1-1. Gakpo firade med sin honnör mot publiken som sannerligen vaknade till liv till följd av den så viktiga kvitteringen.
Matchens öppnade upp sig igen efter kvitteringen. Fulham klev framåt oftare och gjorde det med halvdan framgång vid ett par tillfällen.
I den 65:e minuten kunde Liverpool ställa om på klassiskt vis efter en hörna. Szoboszlai drev framåt och släppte ut den till Salah som från en något ovan vänsterposition inte fick till något avslut som kunde hota Bernd Leno i Fulham-målet.
Efter 70 minuters spel gjorde Slot ett dubbelbyte: Gakpo och Jones lämnade plats för Darwin Nunez och Jarell Quansah.
Med kvarten kvar stack Fulham upp i ett anfall som skulle resultera i ett ledningsmål. Quansah förlorade en duell med Robinson som kunde slå in ett inspel mot Rodrigo Muniz som kunde styra in 1-2 i det bortre hörnet.
ANNONS
Direkt efter målet gjorde Slot två byten: Diogo Jota fick göra comeback när han ersatte Szoboszlai och Harvey Elliott kom in istället för Alexander-Arnold.
Elliott var involverad direkt i kvitteringsjakten och kunde efter en något tilltrasslad situation i straffområdet dra till med ett skruvat skott som passerade precis bredvid det bortre krysset.
Jota skulle visa sin klass omedelbart i comebacken när han med fem minuter kvar att spela vände bort sin mittback och placerade in 2-2 med ett iskallt avslut.
Liverpool tryckte på i en offensiv anstormning under den nio minuter långa övertiden och skapade ett par chanser i jakten på ett segermål, men Fulham lyckades stå emot och de båda lagen fick nöja sig med att lämna planen med en poäng.
Alisson 3,5, Alexander-Arnold 2 (ut 79), Gomez 3,5, Van Dijk 3,5, Robertson 1, Szoboszlai 2,5 (ut 79), Gravenberch 3,5, Jones 2,5 (ut 70), Salah 3, Diaz 2,5, Gakpo 2,5 (ut 70), Nunez 3 (in 70), Quansah 2 (in 70), Elliott 2,5 (in 79), Jota 4 (in 79)
Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.