I det absoluta slutskedet av matchen mot Wolverhampton blev Andy Robertson tacklad av Carlos Forbs. Vänsterbacken blev sittandes i gräset och efter en kortare behandling från den medicinska staben blev han utbytt.
Arne Slot hoppas dock att skotten ska kunna träna på som vanligt på måndag.
– Jag förväntar mig inte att det är ett stort problem, men man vet aldrig, jag tror att han bara fick en smäll, sa tränaren efter matchen enligt Liverpoolfc.com.
– Det var i slutet av matchen, han kanske var trött också. Jag känner till Forbs från min tid i Nederländerna och han gjorde det svårt för honom.
– Han fick en liten smäll men jag förväntar mig att han är redo för träning på måndag, men vi får vänta och se.
Snabblänkar att ha koll på:
- Bli ny medlem eller förnya medlemskapet här
- Pangpriser på medlemströjor, medlemsflagga, nyckelband, ölglas, whiskyglas (om du redan förnyat medlemskapet kan du klicka på länken och beställa till bra rabatter)
- Våra tävlingar 24/25: LFC-tipset, Fantasy, Spelarbörsen, resultattävling m m
- Boka vårens medlemsresa Liverpool v Southampton 7 - 10/3
- Rabatter på två restauranger i Liverpool
- Medlemsförmåner
- Spelschemat





-72c303.png)

