Lånekollen: Van den Berg briljerar i Bundesliga

Bild till nyheten Lånekollen: Van den Berg briljerar i Bundesliga
Bara tio av klubbens 18 utlånade spelare var i aktion under påskhelgen. Så här gick det.

Bundesliga:

Mittbacken Sepp van den Berg svarade för en ny kanonprestation för Mainz 05 i 0-0-matchen mot RB Leipzig. Den 22-åringen nederländaren är fortsatt en nyckelspelare i klubbens kamp om nytt kontrakt i Bundesliga.

Sepp har ytterligare två år kvar på sitt eget kontrakt med Liverpool och efter denna starka säsong vill säkert den nye managern kolla in honom närmare under sommarens pre-season.

Championship:

Hull City jagar play off-platser, men påskhelgen blev en stor besvikelse. Efter förlusten mot Stoke på fredagen blev det 1-3-förlust borta mot Leeds på annandagpåsk. Fabio Carvalho stod dock för kvitteringen på Elland Road, framspelad av Tyler Morton. Se klipp nedan.

Nat Phillips (bild nedan) har blivit en viktig bricka i mittlåset för Cardiff, som dock hade en blandad helg. Först hemmaförlust mot Sunderland och sedan replikerade man med en stark bortaseger mot Coventry. 27-åringen kommer av allt att döma att bli såld i sommar. 

Mittbacken Billy Koumetio väntar fortfarande på sina första minuter i Blackburn Rovers efter sitt misslyckade låneuppehåll i franska Dunkerque. Han satt på bänken i 0-1-förlusten mot Ipswich i fredags men var inte ens med i truppen i den imponerande 5-1-segern borta mot Sunderland på måndagen.

Nathaniel Phillips of Cardiff City stops John Swift of West Bromwich Albion shot at goal during the Sky Bet Championship match between West Bromwich...

League One:

Den lovande vänsterbacken Luke Chambers spelar normalt till vänster i Wigans tremannaförsvar (minns att Klopp en gång sagt att Luke kan bli en framtida mittback!) men efter landslagspausen fick han nöja sig med ett inhopp i 1-1-matchen mot Burton Albion. 

På måndagen blev det dock en svidande 1-3-förlust borta mot Cambridge. 19-åringen har spelat 16 matcher för Wigan sedan han lånades ut i januari och fått väldigt fina omdömen.

Värre går det för skotten Calvin Ramsay, som inte fått spela en minut för Bolton sedan 17 januari. Denna helg fick han åtminstone sitta på bänken i 0-0-matchen mot Stevenage och i 5-2-segern mot Reading. Högerbackens säsong har varit en enda lång mardröm och det blir intressant att se vad som kommer att hända i sommar. 

Bolton Wanderers' Calvin Ramsay on his debut during the Bristol Street Motors Trophy Quarter-Final match between Blackpool and Bolton Wanderers at...

League Two: 

James Norris gjorde comeback för Tranmere i helgen efter att ha gått skadad sedan februari. Vänsterbacken spelade hela matchen i 1-1-mötet mot Colchester. "The Rovers" ligger i ingenmansland i tabellen.

Luca Stephenson spelade 52 minuter när Barrow förlorade med 1-2 mot Morecambe på måndagen, men var inte med i truppen i 3-1-segern mot Grimsby i fredags. Laget kämpar fortsatt om uppflyttning.

Målvakten Harvey Davies har den senaste tiden förpassats till avbytarbänken i Crewe Alexandra, så också i helgens dubbelmatcher. Vänsterbacken/vänstermittfältaren Adam Lewis har saknats helt i Newport Countys matcher.

Skottland:

Owen Beck saknades återigen i Dundee FC eftersom han är tillbaka i Liverpool för rehabilitering efter senaste skadan. James Balagizi satt på bänken hela matchen när Kilmarnock tog en viktig poäng borta mot Hearts.

Spanien:

Colombianen Anderson Arroyo skiftade klubb från Andorra till Burgos i januari, men vänsterbacken spelar alltjämt i den näst högsta divisionen, La Liga 2. I helgen spelade vänsterbacken hela matchen när Burgos klarade 0-0 mot Espanyol. Laget jagar fortsatt en sensationell direktuppflyttning. 

Wales: 

Reece Trueman vaktade stolparna för Colwyn Bay i hemmamötet mot Aberystwyth, men fick släppa två bollar förbi sig i 1-2-förlusten.

Österrike:

Tjeckiske målvakten Viteszlav Jaros gör fortsatt succé för Sturm Graz och höll sånär på att bli något av en hjälte mot seriesuveränerna RB Salzburg i helgen, men matchen slutade med en snöplig 0-1-förlust.

Övrigt:

Dublin , Ireland - 25 March 2024; Liverpool club mates and goalkeepers Marcelo Pitaluga, on loan at St Patrick's Athletic, and Republic of Ireland's...

Marcelo Pitaluga (bild ovan med Kelleher) har suttit på bänken för irländska St Patricks den senaste tiden och fick ingen speltid i helgen. Dominic Corness (schweiziska Yverdon) och Jakub Ojrzyynski (nederländska Den Bosch) var inte uttagna i helgens matchtrupper.

🚩

Vi behöver ditt stöd under 2024!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
299 kr/år och 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer