2024-03-31
"Vi är i en bra position och det är rimligt att lyfta fram det. Det är en position som vi satt oss själva i genom blod, svett och tårar och det finns ingen anledning till att förvänta sig att någonting annat krävs nu," skriver Virgil van Dijk i matchprogrammet.
"Om något så måste vi ännu mer eftersom det helt enkelt är så det fungerar när titlarna ska delas ut. Man kommer inte få hjälp av något lag, så vi kan inte heller ge någon sådan. Verkligheten är att alla lag har någonting att spela för."
"I Europa League kommer alla kvartsfinalister sikta på att vinna turneringen. I Premier League vill alla sluta så högt upp som möjligt, oavsett om det handlar om att hålla sig kvar, säkra en Europaplats, kvalificera sig för Champions League eller vinna titeln."
"Oavsett vilken status man har nu så har man en ambition man vill lyckas med. Vårt simpla mål är att vinna så många matcher vi kan och se hur långt det räcker."
"Jag vet att våra supportrar är exalterade över vad som kanske är möjligt och det är de med rätta, men som jag sa i inledningen så handlar det för oss om att fokusera – det betyder att ta en match i taget, inte blicka för långt framåt och inte låta sig påverkas för mycket av upp- och nedgångar."

"Vi kommer till dagens match mot Brighton med en förlust i ryggen, så vi måste få den ur vårt system."
"Att förlora mot en rival är aldrig en rolig upplevelse, särskilt inte i en utslagsturnering, och vi alla vet att vi hade oss själva att skylla i förlusten mot Manchester United. Det vi blev besvikna över var att vi inte levde upp till den standard vi har satt för oss själva den här säsongen:"
"Vi räckte inte till och ansvaret ligger hos oss. Jag är ingen som tar med mig allt för mycket positivt från en förlust – det allra mest positiva är att inte förlora alls – men om vi använder informationen från matchen framöver och lär av det som hände så kommer det verkligen inte skada."
"Många spelare har varit på landslagsuppdrag och vi har haft två veckor sedan vi spelade för Liverpool, men uppehållet har bara gjort att vår önskan om att studsa tillbaka på rätt sätt har ökat."
"Vi har inte haft så många bakslag denna säsong, men när vi haft dem har vi studsat tillbaka och det är vad vi vill göra även denna gång."
Källa: Liverpoolfc.com.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Vi behöver ditt stöd under 2024!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
299 kr/år och 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner
