Skadelistan är fortsatt extremt lång och Jürgen Klopp behövde ännu en gång vända sig till akademitalangerna när Southampton gästade Anfield för spel i FA-cupens sjätte runda.
Precis som i Ligacupfinalen mot Chelsea i söndags tackade kidsen för förtroendet genom att leverera fina insatser. Debutanten Lewis Koumas öppnade målskyttet innan hans ersättare, Jayden Danns, gjorde sitt första och andra mål för klubben.
De unga anfallarna sköt därmed The Reds vidare till en kvartsfinal mot Manchester United samtidigt som de skrev in sig i klubbens historieböcker.
Det var nämligen första gången någonsin i Liverpools historia som två spelare som är 18 år eller yngre gör mål i samma match.
For the first time in our history, two players aged 18 or younger have scored in the same senior game ❤️
— Liverpool FC (@LFC) February 28, 2024
Take a bow, Lewis Koumas and Jayden Danns 👏 pic.twitter.com/0LudjrOxlP
The kids are alright!
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *






-72c303.png)

