Den 20-årige högerbacken har fått stora lovord och höga betyg sedan han fick chansen i Trent Alexander-Arnolds skadefrånvaro. 

Premier League-debuten mot Bournemouth på söndagen blev också ett minne för livet. Förutom formidabelt spel och två heta målchanser låg Conor bakom assisten till Diogo Jotas 3-0-mål i den 70:e minuten. 

Därmed blev han förste "ulsterman" att göra poäng i Liverpooltröjan i en ligamatch sedan Sammy Smyth gjorde detsamma mot Middlesbrough på Anfield den 19 april 1954. Alltså för 69 år och 277 dagar sedan!

När Conor debuterade i ligacupen mot Norwich i september 2021 blev han den förste nordirländare på drygt 66 år med Liverbirden på bröstet.

Även om Nordirland en gång i tiden fostrade världsklasspelaren George Best vimlar det inte direkt av landsmän i Liverpools historia.

Faktum är att det endast handlar om sju stycken totalt, varav 20- och 30-talets målvaktsfantom Elisha Scott är den mest berömde med 468 matcher och dubbla ligatitlar.  

Vi får hoppas att Conor för den nordirländska fanan vidare i många år framåt.

❗