Matcherna duggar sÄ pass tÀtt nu att presskonferensens inför Burnley spelades in pÄ förhand och livesÀndningen uteblev.
Detta hade JĂŒrgen Klopp att sĂ€ga inför Burnley.
Om att möta Burnley efter deras seger mot Fulham:
â Jag behöver inte Fulham-resultatet för att förstĂ„ Burnleys kvaliteter. Jag kĂ€nner att Burnley mycket vĂ€l hade kunnat ha fler poĂ€ng eftersom de har sĂ„ mĂ„nga bra perioder i matcherna som de inte lyckats ta till vara pĂ„. Unga spelare pĂ„ vissa positioner. NĂ€r de börjar sĂ€tta dit chanserna sĂ„ kan de vinna matcher, helt klart. De har varit bra i mĂ„nga matcher och jag respekterar Vinny (Kompany) vĂ€ldigt mycket för att han stĂ„r fast vid sin spelidĂ©.
â Jag visste redan innan att de Ă€r mycket bĂ€ttre Ă€n deras placering i ligan och deras poĂ€ngtotal. Jag har sett ganska mĂ„nga av deras matcher och Ă€r ganska imponerad av vad de gör â i lördags fick de sin belöning. Vi alla vet att om man vinner och sedan spelar tre dagar senare sĂ„ vill man vinna igen sĂ„ det Ă€r vad vi förvĂ€ntar oss â en bra stĂ€mning ocksĂ„. Vi mĂ„ste vara, och kommer vara, redo.
Om Gomez kommer spela vÀnsterback med Robbo och Tsimikas borta:
â Vi fĂ„r se. Kan Joey spela alla matcher fram till att Robbo Ă€r tillbaka? Kosti Ă€r definitivt borta ett tag nu, sĂ„ jag vet inte, vi fĂ„r se. Jag har inte haft tid att tĂ€nka pĂ„ det, men nĂ„gon kommer att spela pĂ„ positionen, det Ă€r jag ganska sĂ€ker pĂ„. Det Ă€r tufft sĂ„klart, vĂ€ldigt tufft.





-72c303.png)


