Annonsplats

Bradley2023-12-15

– Jag vill bara spela så mycket som möjligt

Bild till nyheten – Jag vill bara spela så mycket som möjligt
Conor Bradley försöker fokusera på de positiva delarna efter att han fick göra sitt andra framträdande för säsongen i förlustmatchen mot Union SG.

I somras kom Conor Bradley tillbaka till Liverpool efter ett mycket lyckat lån i Bolton. Han fortsatte att imponera under försäsongen och spåddes få en hel del speltid som back-up till Trent Alexander-Arnold.

Precis innan säsongen drog igång åkte han sedan på en skada som innebar flera månaders rehabilitering. Nu är han dock tillbaka och när The Reds tog Europa League-gruppspelet i mål startade han ute till höger i backlinjen.

– Jag är helt slut! Det var min första start på sex månader tror jag, så benen är helt slutkörda, sa Bradley till Liverpoolfc.com efter 2-1-förlusten mot Union SG.

– Jag måste bara återhämta mig nu och göra mig redo för helgen eller nästa vecka. 

Bradley tackar tränare Conall Murtagh och Dave Rydings som han spenderat de fyra senaste månaderna tillsammans med.

– Matcher är ju någonting helt annat än ett träningspass. Rehaben som vi gjorde var fantastisk tillsammans med Conall och Dave, det har varit till stor hjälp för att jag ska kunna göra de här minuterna. De båda var briljanta.

– Nu vill jag bara spela så mycket som möjligt. Jag vill spela så många matcher jag bara kan. Jag vill fortsätta att spela fotboll och se var det leder mig.

DEn unge nordirländaren berättar att Jürgen Klopp varit positiv i samtal med honom.

– Han har sagt att det kommer att komma chanser och matcher för mig att spela. Jag måste bara göra det bra när jag spelar och fortsätta att jobba hårt på träning varje dag. Det är vad jag försöker att göra. Förhoppningsvis kan det fortsätta så.

Hela 10 Liverpoolspelare som fick speltid mot Union SG har tidigare tillhört akademin. Bradley gläds erfarenheten att få spela i Europa.

– Det är enormt. Att spela i Europa och på bortaplan var en väldigt bra erfarenhet och någonting som kommer att göra oss alla bättre. 

– Det var härligt att vara där ute tillsammans med några av de andra unga spelarna som jag spelat med i akademin. Det var en kväll där vi är besvikna, men samtidigt kändes det bra. 

ANNONS

– Det är galet att vi är 10 spelare som fick speltid. Det visar att akademin gör ett bra jobb och må det fortsätta så framöver.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

🧑‍🎄
GE BORT ETT MEDLEMSKAP I JULKLAPP! 
Endast 299 kr/år  99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner

Kommentarer (0)

Supporterklubben

Vill du få ut mer av ditt Liverpool?

Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.