Dominik Szoboszlai stod för en fin insats i vad som var hans första Merseysidederby. I vanlig ordning jobbade han stenhårt och spelade en viktig roll i de rödas offensiv.
Det var en märkbart nöjd ungrare som pratade med TNT Sports efter segern.
– Som jag har sagt tidigare så är Anfield verkligen speciellt. Jag trodde att det skulle vara bra stämning när jag kom hit, men inte så här bra. Det kändes bra. Jag har spelat på många arenor, men detta är en av de bästa.
Liverpool har tvingats spela med tio och till och med nio man tidigare under säsongen på grund av utvisningar. I derbyt fick de vara på motsatt sida då det var gästande Everton som fick en utvisning i den första halvleken efter att Ashley Young kommit fel i en tackling på Luis Diaz.
– Vi var bra den bra sidan av utvisningen den här gången, några gånger tidigare har vi spelat med 10 och nio man. Jag förstår hur det kändes för dem, men vi behövde bara behålla fokus matchen igenom. Vi tar med oss tre poäng och går vidare till nästa match.





-72c303.png)

