Liverpools fina form håller i sig! Mot Aston Villa var de dominanta i stort sett matchen igenom och mål av Dominik Szoboszlai, Mohamed Salah och ett självmål av Matty Cash innebar en välförtjänt 3-0-seger.
Liverpool fick en smakstart på matchen när Dominik Szoboszlai presenterade sig för sin nya hemmapublik med sitt första mål för The Reds! En hörna från höger nådde hela vägen ut till ungraren som drog till med ett distinkt skott i bortre burgavel. 1-0!
Liverpool var effektiva i sin press och hade därmed god kontroll på matchen efter ledningsmålet. Vann de inte bollen högt var de ett ständigt hot in bakom Aston Villa med längre passningar. Just en längre boll in bakom skulle leda till 2-0 i den 22:a minuten. Alexander-Arnold hittade fram till Salah som serverade ett skottläge för Darwin Nunez; anfallarens avslut träffade stolpen och studsade ut på Matty Cash som inte lyckades undvika att sätta bollen i eget mål.
Aston Villa var helt under isen under första halvtimmen men plötsligt blixtrade de till i offensiven och ett mindre bra agerande av Joe Gomez höll på att bli kostsamt då Diaby kunde driva in centralt och släppa ut bollen till John McGinn, men skottens avslut var totalt missriktat.
När Aston Villa hade sin bästa period i halvleken höll Liverpool på att kontra in ett tredje mål. Salah och Nunez i samspel resulterade i ett chippat skott från den sistnämnde – Villakeepern Martinez räddades dock av ribban!
Även om gästerna skapade ett par halvchanser under slutskedet av vad som var en underhållande halvlek förblev resultatet 2-0 till pausvilan. Liverpool imponerade och faktum var att tvåmålsledningen hade kunnat vara betydligt större.
Efter att knappt ha haft någonting att göra i första halvlek sattes Alisson på prov direkt efter paus. Liverpool slarvade i markeringen vid ett inlägg men den efterföljande nicken räddades fint av målvakten.
Liverpool skapade därefter ett jätteläge åt andra hållet. Alexander-Arnold slog en ny fin långboll som innebar att Salah kunde komma loss och in i straffområdet, han lyfte bollen mot bortre stolpen där Nunez såg ut att kunna sätta dit den i öppet mål, men han lyckades missa målet efter att ha tvekat om han skulle avsluta med pannan eller foten. Valet blev en nick som gick precis utanför.
3-0 skulle komma i den 55:e minuten! Andy Robertson slog en hörna från höger som skarvades av Nunez till Salah som fick den enkla uppgiften att stöta bollen i mål från nära håll.
Liverpool drog ned på tempot och spelade mer kontrollerande efter det tredje målet. I den 65:e minuten skickade Jürgen Klopp in pigga ben från bänken genom följande byten: Harvey Elliott, Diogo Jota och Cody Gakpo ersatte Jones, Nunez och Diaz.
Lite oroväckande var att Alexander-Arnold blev sittandes i gräset med tjugo minuter kvar att spela. Efter att ha fått lite behandling haltade han av planen. Jarell Quansah kom in som ersättare.
Aston Villa såg ut att ha blivit helt tömda på energi när de släppte in det tredje målet och matchbilden i slutskedet gjorde att det var klart närmare ett fjärde Liverpoolmål än en Villa-reducering.
I den 87:e minuten fick Mac Allister lämna plats för Wataru Endo.
ANNONS
Liverpool spelade helt enkelt av matchen i sin betryggande ledning – och fick fira en seger för tredje matchen i följd!
Alisson 3, Alexander-Arnold 4 (ut 71) Gomez 3, Matip 3,5, Robertson 3, Mac Allister 3 (ut 87), Jones 3 (ut 65), Szoboszlai 3,5, Diaz 3 (ut 65), Salah 4, Nunez 3,5 (ut 65), Elliott – (in 65), Jota – (in 65), Gakpo – (in 65), Quansah – (in 71), Endo – (in 87)
Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.